Алтернатива Настани

Излезе од печат “Зелена читанка”

  Излезе печатеното издание на „Зелена читанка“,  во издание на ЦИВИЛ. Целта на публикацијата е, на лесно разбирлив начин, да придонесе кон подобрување на нивото на знаења за зелените прашања и зелените вредности. Публикацијата во електронска и печатена форма произлезе од истоимениот проект кој го спроведува организациската единица Зелен Цивил, во соработка со Фондацијата Хајнрих Бел. Публикацијата е печатена […]

Вести Став Ударни вести

Меѓународен ден на мирот: ЦИВИЛ повикува на светско обединување во борбата за мир

  ЦИВИЛ – Центар за слобода, уште од основањето на организацијата во 1999 година, во својата визија и мисија го промовира мирот и демократијата, свет во кој луѓето ќе живеат мирно и достоинствено. Во своите темели, организацијата ги вгради бескомпромисните заложби за општество каде што човековите права и слободи ќе се почитуваат во целост, култот […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ЦИВИЛ ги осудува обидите за политизација, негирање и манипулација со резултатите од пописот

  Пописот 2021, наспроти сите предизвици, почнувајќи од проблемите поврзани со КОВИД-19, завршувајќи со политизирањето и опструкциите од националистичките партии и радикални групи, заврши успешно. По речиси 20 години, во нашата земја конечно се спроведе попис. Меѓународната заедница, Владата на Република Северна Македонија, Државниот Завод за статистика и експертската заедница го оценија процесот на спроведување […]

Вести Македонија Став

ЦИВИЛ: Поддршка за сите жени во светот, крај на дискриминацијата и насилството врз жените!

  Правата на жените се човекови права коишто повеќе од 70 години се заштитени со меѓународното право и Обединетите нации. Жените имаат право да живеат ослободени од насилство, ропство и дискриминација. Жените имаат еднакви права да се школуваат, да поседуваат имот, да гласаат и да заработат фер и еднаква плата како и сите други вклучени […]

Алтернатива Македонија Настани

Панел на ЦИВИЛ „Родовата еднаквост: Меѓу декларациите и реалноста“

  ЦИВИЛ  ќе одржи панел дискусија на тема „Родовата еднаквост во Северна Македонија: Меѓу декларациите и реалноста“, денес, 10 декември , со почеток во 11 часот во студиото на ЦИВИЛ во Бизнис центарот „Палома Бјанка“ во Скопје.   ЦИВИЛ им го честита 10 декември, Меѓународниот ден на човековите права на сите граѓанки и граѓани на Северна Македонија и […]

Вести Македонија Ударни вести

ЦИВИЛ одбележува 22 години од основањето

  На 25 ноември 1999 година, една група македонски граѓанки и граѓани и една Македонка, американска граѓанка, ги удрија темелите на една од најпознатите организации на граѓанското општество во Република Северна Македонија, ЦИВИЛ – Центар за слобода. Групата основачи беше составена од интелектуалци, уметници, новинари, еден бизнисмен и еден работник.   За дваесет и две години, организацијата […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

ЦИВИЛ отвори повик за краткорочни изборни набљудувачи

  ЦИВИЛ ги повикува своите членови, поддржувачи и сите заинтересирани полнолетни граѓанки и граѓани да аплицираат за краткорочни изборни набљудувачи. Крајниот рок за пријавување е 30 септември, до 17 часот. ЛИНК ДО АПЛИКАЦИЈА Набрзо по селекцијата на набљудувачи, ќе се одржат и семинари за обука на набљудувачите кои ќе се одржат на почетокот на октомври. Обуките се задолжителни […]

Вести Македонија

ЦИВИЛ повикува најавените протести за „Монструм“ да се одржат без насилни инциденти

По повод најавените протести по пресудата за обвинетите во случајот „Монструм“, ЦИВИЛ упатува силен повик до учесниците да протестираат мирно и достоинствено, да се придржуваат кон протоколите за заштита од Ковид-19, да не подлегнуваат на евентуални провокации и да одбегнуваат секаков вид насилно однесување. ЦИВИЛ ги повикува и органите на јавниот ред, во текот на […]

Вести Македонија

Смртни закани против ЦИВИЛ, кампањата трае со години, институциите молчат

Утринава, на фиксната телефонска линија на ЦИВИЛ два пати се јави едно лице кое не сакаше да се претстави и кое упати смртни закани до организацијата, која веќе две децении ги промовира и брани човековите права и слободи, слободата на изразувањето, правото на глас, социјалните и работничките права. Во своето анонимно јавување лицето што ја […]

Вести Изјави Македонија

ЦИВИЛ: Најостра осуда за експлицитниот говор на омраза на Неделковски

ЦИВИЛ упатува најостра осуда на вчерашните објави на Миленко Неделковски со експлицитен говор на омразата на социјалните мрежи на сметка на информацијата дека пратеникот Мухамед Зеќири и неговото семејство се позитивни на Ковид-19. Деструктивноста на пораките на Неделковски се гледа и во бројните коментари во кои дел од неговите следбеници искажуваат поддршка на говорот на […]