Вести Македонија Ударни вести

Вработените во високото образование и науката од септември со 10%, повисоки плати

  Вработените во високото образование и науката од септември ќе добијат за 10%, повисоки плати, а ќе им биде исплаќан и минат труд, кој само некои од установите го исплаќале досега, откако Самостојниот синдикат за образование, наука и култура СОНК за првпат потпиша колективен договор со Министерството за образование и наука. Независниот академски синдикат (НАкС) исто […]

Вести Изјави Македонија

Заев: Планираме да го намалиме бројот на предмети во училиштата (ВИДЕО)

Учениците во Македонија имаат премногу предмети, а имаат лоши знаење, во образовниот систем досега многу се експериментираше, а најмногу штета претрпеа децата, учениците и студентите. На Македонија и е потребен образовен систем кој во иднина само ќе се надоградува, а не постојано да се менува. Ова се дел од пораките кои ги испрати премиерот Зоран […]