Вести Македонија Ударни вести

Министерот за здравство Сали учествува на 75-та Асамблеја на СЗО во Женева

  Министерот за здравство, д-р Беким Сали учествува на 75-та Асамблеја на Светската здравствена организација во Женева, Швајцарија.         Во рамки на своето обраќање, на тема „Здравје за мир и мир за здравје”, министерот Сали се осврна на реализираните активности и подготвеноста на здравствениот систем за што поуспешно справување  со ковид пандемијата, […]

Вести Македонија Ударни вести

МЗ, УНИЦЕФ и СЗО со заеднички апел – да се делува за да се спречи зараза со морбили

  Министерот за здравство, Беким Сали, на денешната заедичка прес-конференција со со претставничката на УНИЦЕФ, Патриција ДиЏовани и стручното техничко лице на СЗО за имунизација, Горан Кочински ги презентираше најновите податоци за опфатот со редовните вакцини за деца, нагласувајќи дека навремената заштита е клучна, особено за новороденчињата и децата од предучилишна возраст. Информираше дека иако […]

Вести Македонија Ударни вести

Состанок на министерот за здравство и регионалниот директор на СЗО за Европа

  Министерот за здравство, Беким Сали, денеска одржа состанок со регионалниот директор на Светската здравствена организација за Европа, д-р Ханс Клуге, на која посебнa благодарност изрази за континуираната поддршка од СЗО за унапредување на здравствената заштита во државата и СЗО во заедничката подготовка на „Патоказот со земјите од Западен Балкан“.      – Република Северна […]

Вести Македонија Ударни вести

СЗО: Дали луѓето можат да си дозволат да платат за здравствена заштита?

  Овој извештај претставува прва сеопфатна анализа на финансиската заштита во здравствениот систем во Северна Македонија. Го опфаќа периодот од 2006 година до денес. Врз основа на микроподатоци од годишни анкети за потрошувачката на домаќинствата, кои ги спроведува Државниот завод за статистика, клучните наоди во извештајот се следниве. Во 2018 година, околу 4% од домаќинствата […]

Вести Свет Ударни вести

СЗО ја одобри индиската вакцина KOVAXIN против коронавирус

  Светската здравствена организација ја одобри за итна употреба индиската вакцина Covaxin (Коваксин) против коронавирусот. Лекот го разви индиската компанија Bharat Biotech во соработка со Националниот институт за вирусологија во Пуна. СЗО утврди дека вакцината ги исполнува стандардите на СЗО за заштита од COVID-19 и дека ризикот е многу мал за разлика од ефикасноста на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МЗ: Сите вакцини се ефикасни и штитат од тешка форма на делта сојот

  Министерството за здравство реагира на дел од објавите и пренесени ставови во медиумите дека кинеската вакцина „Синовак“ „не штити од делта сојот“ и од тешка клиничка слика при разболување на вакцинираните со оваа вакцина. Ова тврдење е апсолутно неточно, нема ниту една студија или научен доказ кој ова го потврдува. Медиумите да не пласираат […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Петличковски: Сите вакцини гарантираат 100% заштита од смртен исход и тежок тек на болеста

  “Сигурен 100% ефикасен третман се уште немаме, но имаме некои јасни ставови за тоа дека вакцинацијата е најдобриот пристап во справување со епидемијата“ – рече проф. д-р Александар Петличковски од Институтот за имунобиологија и хумана генетика, на трибината „Вакцинација и предизвици со Ковид-19“ -Вакцини имаме на располагање, сите вакцини коишто се одобрени од СЗО […]

Вести Ударни вести

СЗО и ЕМА ја завршуваат контролата на “Спутник V”

  Светската здравствена организација и европскaта Агенција за лекови, ја завршуваат контролата на руската вакцина против корона вирусот “Спутник V” и ќе се произнесат до крајот на неделава, објави руската државна агенција ТАСС.  -Во моментов, нашите експерти се во Русија и нивната мисија ќе биде завршена до 4 јуни“, изјави регионалниот директор на СЗО за […]

Вести Свет Ударни вести

СЗО ги смени имињата на мутациите на коронавирусот

  СЗО ги смени имињата на мутациите на коронавирусот, пишува Би-Би-Си. Британскиот, индискиот и останатите соеви отсега ќе бидат именувани според буквите од грчката азбука. Така британскиот вид, на пример, е наречен Алфа, додека јужноафриканскиот стана Бета. Индискиот сега е Делта. СЗО објаснува дека ова ќе го поедностави именувањето на новите соеви, но, исто така, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Одобрен е Анекс на Договорот за набавка на вакцини одобрени од СЗО за употреба во итни случаи

  Владата на Република Северна Македонија на денешната 46-та седница ја разгледа и ја усвои Информацијата за склучување на Анекс на Договорот за преземени обврски од 19.11.2020 година, склучен помеѓу Владата на Република Северна Македонија и Глобалниот сојуз за вакцини (ГАВИ) (GAVI ALLIANCE), за набавка на одобрена вакцина за КОВИД-19 преку COVAX механизмот  за обезбедување […]