Вести Македонија Ударни вести

ОЈО: Истрага за силување на дете во Тетово

  Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Силување на дете кое не наполнило 15 години, согласно член 188 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот 19-годишник, на 12 април, во близина на маркет кај старите згради на Државниот универзитет во […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

АХВ работи на расветлување на случајот со починатото дете по напад од кучиња

  Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) изразува длабоко жалење за трагичниот настан во кој вчера, по напад од куче, почина осумгодишно дете од скопската населба Пинтија. АХВ е во комуникација со  надлежните од Министерството за внатрешни работи (МВР), а надлежен официјален ветеринар го испитува случајот и ќе врши проценка на околностите под кои се […]

Вести Македонија Ударни вести

Почина 8-годишно момче, искасано од кучето на соседот

  Осумгодишно дете од Скопје синоќа починало откако било нападнато од кучето на својот сосед, потврдија од Министерството за внатрешни работи (МВР). На 11.04.2023 vо 18.25 чaсот од Градска општа болница „Св.Наум Охридски“ било пријавено дека кај нив бил донесен малолетник од Скопје, кој според пријавеното подлегнал на повредите како последица од напад од куче, […]

Вести Македонија Ударни вести

Истрага против 5 лица корисници на сексуални услуги од дете

  Во рамките на истражна постапка што се спроведува против едно лице за кое постојат основи на сомнение дека сторило кривично дело „Трговија со дете“, по прибирање на доказен материјал, надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција ја прошири истрагата и донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против […]