Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Османи: Формиран е Кризен штаб за извлекување на нашите државјани од Израел

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи упати најостра осуда за масовниот напад на Иран врз Израел во текот на ноќта,…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

МНР: Пет државјани се ставени на листата за евакуација од Газа

  Во врска со влошената безбедносна ситуација во Израел и Газа, МНР информира дека заклучно со денешниот ден, петмина државјани…

Повеќе
Categories: Вести, Свет, Топ теми, Ударни вести

ОН: Израелската наредбата за евакуација може да биде нелегален „присилен трансфер на цивили“

  Канцеларијата за човекови права на Обединетите нации соопшти дека израелската опсада на Појасот Газа и наредбата за евакуација би…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Став, Топ теми, Ударни вести

ДС: Владата да организира евакуација на над 100 Македонци од Тел Авив

  Демократскиот сојуз ја повикува Владата, посебно МНР, да направат сѐ што е потребно за да се обезбеди безбедна евакуација…

Повеќе
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Ударни вести

Ковачевски: Нашите мисли се со израелскиот народ

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, на својот фејсбук профил упати порака со поддршка на израелскиот народ по повод терористичките…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

МНР: Уште десет македонски државјани го напуштија Израел

  Преку различни транспортни канали, уште десет наши државјани го напуштија Израел, и тоа: четири со лет до Атина, петмина…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

МНР: Најмногу 200 наши граѓани се наоѓаат во Израел

  Преку кризниот штаб во Министерството за надворешни работи беа донесени неколку заклучоци и преземени неколку активности. По бруталните напади…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

МНР апелира македонските граѓани да ги почитуваат безбедносните протоколи во Израел

  Во врска со сложената безбедносна ситуација во јужниот и централниот дел на Израел Министерството за надворешни работи ги повикува…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Спорт, Ударни вести

Златен медал за македонската таеквондистка Мила Рељиќ во Израел

  Македонската таеквондистка Мила Рељиќ од клубот Тигри Скопје, освои златен медал во конкуренција сениорки -62 кг на меѓународниот натпревар…

Повеќе