Вести Изјави Македонија Ударни вести

Морачанин: Скандалозна е мизогината изјава на владиката Петар

  Скандалозна е мизогината изјава на владиката Петар, која изобилува со родово базирана дискриминација и говор на омраза, напиша Маја Морачанин, претседателка на Зелената партија ДОМ..   -Жените кои барале поголеми права требале да бидат подготвени и способни да извршуваат повеќе должности.   -Жените во Македонија извршуваат 72,5% од вкупната неплатена работа за грижа за домот […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Тренчевска до Владиката Петар:Богохулие е отровот што го пушташ и со кој ги навредуваш и понижуваш жените

  Министерката за труд и социјална политика Јована Тренчевска на својот фејсбук профил со реакција на велигденското послание на Владиката Петар во кое говори за родовата еднаквост и жестоко го нападна феминизмот, па рече дека родовата еднаквост е изопачена. Според митрополитот Преспанско-пелагонски пред појавата на ова движење жените биле домаќинки, а сега се еманципирани, но […]