Вести Изјави Македонија Ударни вести

Џафери: Честитки за Националниот ден на Власите

  Претседателот на Собранието Талат Џафери, по повод 23 Mај – Националниот ден на Власите, упати честитка до припадниците на влашката заедница во РС Македонија. “Дозволете од име на Собранието и од мое лично име да Ви го честитам 23 Мај, Националниот ден на Власите. Упатувам искрени желби за убав празничен ден, поминат во мирот […]

Вести Македонија Ударни вести

Националниот ден на Власите, 23 мај е неработен ден за граѓаните припадници на влашката заедница

  Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ“ бр.21/98 и 18/07), 23 мај 2023 година, (вторник), Национален ден на Власите, е неработен ден за граѓаните припадници на влашката заедница во Република Северна Македонија. Министерството за труд и социјална политика на граѓаните припадници на […]