Вести Македонија

Санкционирани 41 автобуси што вршат превоз на ученици

  Во текот на вчерашниот ден, во периодот од 06.00 до 16.00 часот на територијата на РС Македонија спроведена е акциска контрола на возила што вршат јавен превоз на ученици.   При контролата констатирани се 41 сообраќаен прекршок.   Сообраќајните контроли за зголемување на безбедноста на учениците од дома до училиште и од училиште кон […]

Вести Македонија Ударни вести

Санкционирани 67 автобуси што вршат превоз на ученици

  Во текот на вчерашниот ден (25.01.2023) во периодот од 12.00 до 16.00 часот на територијата на Република Северна Македонија спроведена е акциска контрола на возила што вршат јавен превоз на ученици, за зголемување на безбедноста на учениците од дома до училиште и од училиште кон дома. При контролата констатирани се 67 сообраќајни прекршоци, при […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Мицкоски стои зад блокадите и хаосот во Скопје, дрско ги малтретира скопјани

  Христијан Мицкоски е тој кој стои зад блокадите на приватните превизници и хаосот што му е случува на Скопје, стои во соопштението на СДСМ. Мицкоски исто како и Ленин Јовановски пред локалните избори ја промовираа и поддржуваа Данела Арсовска и од граѓаните бараа поддршка за неа. Арсовска победата со трубачи ја славеше во Белиот […]

Вести Македонија Ударни вести

Автобусите на ЈСП Скопје на линиите 9, 12, 22, 23 и 45 сообраќаат редовно

  Град Скопје апелира, граѓаните да не веруваат на лажните вести и манипулациите кои во јавноста ги пласираат разни политички групации. Автобуси на ЈСП Скопје на линиите 9, 12, 22, 23 и 45 сообраќаат редовно и без задоцнување.  Приватниот превозник „Слобода Превоз“ има обврска да ги почитува договорените обврски од јавен интерес. Во последниот месец […]

Вести Македонија Ударни вести

Санкции за 44 автобуси што вршат превоз на ученици

  Денеска, во периодот од 06.00 до 10.00 часот на територијата на Република Северна Македонија спроведена е акциска контрола на возила што вршат јавен превоз на ученици, за зголемување на безбедноста на учениците од дома до училиште и од училиште кон дома. При контролата констатирани се 44 сообраќајни прекршоци. Упатени на вонреден технички преглед се […]

Вести Македонија Ударни вести

Во акциска контрола санкционирани 84 автобуси што вршат превоз на ученици

  Во текот на вчерашниот ден (28.10.2022) во периодот од 12.00 до 16.00 часот на територијата на државава, спроведена е акциска контрола на возила што вршат јавен превоз на ученици, за зголемување на безбедноста на учениците од дома до училиште и од училиште кон дома. При контролата приведени се две лица поради нарушување на јавниот […]

Вести Македонија Ударни вести

Неисправни возила и возачи без дозвола вршат превоз на ученици

  Денеска, во периодот од 06.00 до 10.00 часот на територијата на Република Северна Македонија спроведена е акциска контрола на возила што вршат јавен превоз на ученици, за зголемување на безбедноста на учениците од дома до училиште и од училиште кон дома. При контролата констатирани се 47 сообраќајни прекршоци. Од нив пет санкции за технички […]

Вести Македонија Ударни вести

Средношколците билетите за јавен превоз ќе ги добијат во матичните училишта

  Учениците од прва година средно образование кои ги исполнуваат условите за бесплатен превоз, билетите ќе ги добијат во матичните училишта, информираат од ЈСП. Учениците од повисоките одделенија, во случај да има потреба од нова електронска картичка „Скопска“ (поради изгубена картичка и слично), нова/дупликат можат да обезбедат во било кој центар за персонализација на ЈСП […]

Вести Македонија

Автобус и комбе вршеле меѓународен превоз на патници без соодветна документација

  На 25 август, од страна на полициски службеници од Полициската станица за Граничен премин Табановце била извршена контрола на еден автобус и едно комбе кои вршеле меѓународен превоз на патници.   При контрола на автобус со скопски регистарски ознаки, управуван од И.Б.(57 од с.Визбегово, скопско и комбе со струмички регистарски ознаки, управувано од В.Ј.(23) […]

Вести Македонија Ударни вести

Илиевски: Не размислуваме за поскапување на превозот, бараме помош од Владата

  „Не размислуваме за покачување на цената на билетите за јавен превоз, а засега не планираме ни редукција на возниот ред. Бараме Владата да ја субвенционира разликата на цената на метанот или да ја замрзне на нивото на таа од декември, односно да застане во заштита на ЈСП Скопје, како компанија од јавен интерес и […]