Алтернатива Настани

“НЕКРСТЕНИ ДЕНОВИ” на Иво Трајков во летно кино

  Вечер на програма 20:30 НЕКРСТЕНИ ДЕНОВИ на Иво Трајков, летно кино   НЕКРСТЕНИ ДЕНОВИ, (Ballad of Piargy) Игран филм, Словачка / Македонија / Чешка, 2022, 100 мин., црно-бел, ДЦП   Режија: Иво Трајков (Ivo Trajkov) Сценарио: Франтишек Швантнер, Јана Скорепова, Иво Трајков (František Švantner, Jana Skorepová, Ivo Trajkov) Улоги: Јудит Бардос, Луција Сипосова, Јана Квантикова (Judit […]

Алтернатива Настани

Летно кино во Кинотека со филмска вечер посветена на Желимир Жилник

  Со филмска вечер посветена на Желимир Жилник, Кинотеката го отвора Летното кино на 31 мај.   Со проекција на култниот филм РАНИ ТРУДОВИ на Желимир Жилник на 31 мај (среда), со почеток од 21 часот, Кинотеката го отвора Летното кино.         Следната вечер, на 1 јуни (четврток), во 21 часот ќе […]

Алтернатива Настани

По повод 95 години Скопје Зоо – Летно кино на отворено

  Со проекцијата на филмот „Пинокио“ во Градски Парк на Школка ќе започнат настани, со кои роденденски ќе се одбележат 95 години од основањето на Зоолошка градина Скопје. Во текот на наредните месеци планирани се едукативни и забавни настани во градината, а првиот- кино на отворено ќе се одржи во недела со почеток во 20:30. […]

Алтернатива Настани

Летно кино: РАГУ РАИ – НЕВРАМЕН ПОРТРЕТ

  Во рамките на Летната филмска програма, на 8 јули (четврток), во 21 часот на отворениот трем на Музејот на современата уметност – Скопје ќе биде прикажан документарниот филм РАГУ РАИ – НЕВРАМЕН ПОРТРЕТ/ RAGHU RAI – AN UNFRAMED PORTRAIT (2017 година). Филмот е индиско, финско, норвешка копродукција во траење од 55 минути. Режисер: Avani […]

Алтернатива Настани

Летно Кино во Кинотека со European Film Challenge

  ЛЕТО ИСПОЛНЕТО СО ЕВРОПСКИ ФИЛМОВИ! European Film Challenge го одбележува отворањето на летната кино програма во дворот на Кинотека на Северна Македонија со 4 дневен настан и селекција на 4 современи европски филмови. ПРОГРАМА: 10.07.2020 | 21.00 часот Господ постои, името ѝ е Петрунија (2019) Режија: Теона Стругар Митевска 1h 40min | драма С. […]