Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Масовна крводарителска акција во „АЛКАЛОИД“ по повод Светскиот ден на крводарителството

  Со масовен настан за крводарување по повод 14 јуни – Светскиот ден на крводарителството – „Алкалоид“ ја продолжува петдецениската традиција на организирање крводарителски акции со вработените во компанијата.     Под мотото „Дарувај крв, спаси живот“, 130 алкалоидовци изразија волја за крводарување во рамките на колективната акција, која се одржа во Центарот за едукација […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Мукаетов: Моќна и обединета бизнис-заедница значи силна економија

  Генералниот директор на „Алкалоид“, Живко Мукаетов, панелист на Втората годишна меѓународна конференција на Министерството за финансии „Скопски економски и финансиски форум – СЕФФ“     „Ако 20% од луѓето го напуштиле регионот, тоа значи барем 20% помалку таленти и вештини, 20% помалку креативен потенцијал, а на крајот на денот и 20% помалку традиционални потрошувачи“, […]

Вести Македонија Ударни вести

Ерик Мејер, Заменик шефoт на мисија во Амбасадата на САД во работна посета на „Алкалоид“

  Делегација од Амбасадата на Соединетите Американски Држави, предводена од г. Ерик Мејер, заменик-шеф на мисија во Амбасадата на САД во Скопје, оствари работна посета на „Алкалоид“ АД Скопје.       За време на посетата високиот дипломатски претставник беше запознаен со резултатите од работењето на компанијата, со нејзините пласмани и со производствените операции. Беа […]

Вести Македонија Ударни вести

“АЛКАЛОИД” пушти во употреба сопствен Центар за едукација и за обуки

  Човечкиот потенцијал има огромно значење за растот и за развојот на „Алкалоид“ АД Скопје, а професионалниот пристап во работењето, просперитетот на компанијата и нејзиниот кредибилитет се должат на децениското инвестирање во компаниското начело „Луѓето пред сѐ“.     Во изминативе 15 години бројот на вработени во Групацијата „Алкалоид“ порасна од 1.200 на 2.500. Децениските […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Интервју на Живко Мукаетов за српскиот магазин „Недељник“

  Мукаетов: Успехот се мери со квалитетот, но и со солидарноста и со задоволството на луѓето Современи производствени погони, најнови машини, лабораторија и развоен центар кои се сместени во посебна зграда… најсовремена и најчувствителна опрема за контрола и за мерење, голем број млади и образовани луѓе… Ова се сликата и впечатоците за скопската фабрика „Алкалоид“ […]

Вести Македонија Ударни вести

Промоција на Проектот „БЕНЕФИЦИИ ЗА ДЕЦА НА ВРАБОТЕНИ“ во “Алкалоид“ АД Скопје

  Човечките ресурси се еден од најцврстите столбови на 85-годишниот раст и развој на алкалоидовата успешна приказна, а грижата за вработените е еден од врвните приоритети на компанијата. Во базата на „Алкалоид“ во Скопје има над 2.000 вработени, па посебен предизвик, како и во секоја успешна и амбициозна компанија, е да се одржи високото ниво […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Фондацијата „ТРАЈЧЕ МУКАЕТОВ“ додели 40 нови стипендии за учебната 2021/2022

  Фондацијата „Трајче Мукаетов“ четиринаесетта година по ред доделува стипендии за студенти на Фармацевтскиот и на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ од Скопје. Во согласност со објавениот јавен конкурс, изборот на стипендистите за учебната 2021/2022 година е усвоен од Управниот одбор на Фондацијата, по предложената прелиминарна листа од комисиите за распределба на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Живко Мукаетов одликуван со Орден за заслуги за Македонија

  На свечена церемонија одржана денеска во Вилата „Водно“, претседателот Стево Пендаровски ги одликуваше Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими (сите постхумно) и Живко Мукаетов со Орден за заслуги за Република Северна Македонија. Орденот за заслуги е одличје кое им се доделува на личностите кои со својот ангажман придонеле и направиле врвни остварувања во разни […]

Вести Македонија Ударни вести

“АЛКАЛОИД” со сопствено производство на влажни марамчиња

  Влажните марамчиња Becutan се производ од портфолиото на брендот, за првпат воведени на пазарот во 2006 година, изработени според оригинална рецептура на фармацевтските експерти од „Алкалоид“. По 15 години нивно производство надвор од земјава, денес е пуштен во употреба капацитет во кој целосниот процес ќе се спроведува во погоните на компанијата на локалитетот „Лафома“ […]

Вести Македонија Спорт Топ теми Ударни вести

Мукаетов претседател на РФМ уште 4 години со апсолутна поддршка од сите ракометни клубови

  Живко Мукаетов останува претседател и ќе продолжи да раководи со Ракометната Федерација на Македонија и во наредните четири години. Мукаетов ја доби поддршката на сите 54 клубови и ракометни здруженија во пресрет на Изборното собрание што ќе се одржи во недела во хотелот „Александар Палас“ во Скопје. Сите ракометни колективи со право на глас […]