Алтернатива Вести Македонија

Одбележување Денот на македонскиот јазик 8-ми Декември во Романија

  Друштвото на Македонците во Република Романија Денот на македонскиот јазик 8 -ми Декември го одбележа преку културни манифестации и посети на историски знаменитости.  На иницијатива на пратеничката Маријана Венера Попеску во 2018 година, се донесе законот за чествување на денот на Св. Климент Охридски, како „Ден на македонскиот јазик во Романија“ на 8 -ми […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

“Алкалоид” АД Скопје регистрираше ново друштво во Романија

  По неколкугодишното присуство и успешно работење на романскиот пазар, „Алкалоид“ АД Скопје регистрираше ново друштво во Романија, со назив „Alkaloid Bucharest S.R.L.“. Друштвото е 100% во сопственост на компанијата. Ваквиот деловен потег е дел од долгогодишната развојна, деловна политика на компанијата, во насока на главните стратешки определби што се однесуваат на глобализацијата на брендот […]

Алтернатива Настани

Изложба на Мице Јанкуловски во Музејот на областа Бузау, Романија

  На 14 мај во 21 часот, во Музејот на областа Бузау, Романија се отвори самостојната изложба на слики „Пофалба на црното“ од МИЦКО (Мице Јанкуловски). Отворањето на изложбата беше во рамките на Европската ноќ на музеите 2022, а изложбата ќе трае до 14 јуни 2022.         Музејот на областа Бузау на […]

Вести Свет

Пожар во Ковид болница во Романија

  Во болницата во романскиот град Констанца каде се лекувале ковид пациенти избувнал пожар.  Романските медиуми известуваат дека пожарникарите и полицијата ги вадат јагленисаните тела од дворот на болницата.  Во болницата, во моментот на пожарот имало 113 пациенти, од кои 10 биле на интензивна нега. На местото на интервенција биле мобилизирани 10 противпожарни екипи, два […]

Вести Македонија Ударни вести

Средба на претседателот Џафери со амбасадорот на Република Романија, Н.Е.Виорел Станила

На денешната средба на претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери со романскиот амбасадор Н.Е. Виорел Станила, се потенцираше досегашната пријателска и конструктивна соработка меѓу двете земји и во таа насока, претседателот Џафери се заблагодари за досегашната голема поддршка што Република Романија и ја даваше на нашата земја на патот кон полноправно членство […]