Вести Македонија Ударни вести

КЗБ: Состојбата со Ковид-19 е стабилна, нема нови мерки

  Комисијата за заразни болести на денешниот состанок ја разгледа актуелната епидемиолошка состојба во државата и констатира дека состојбата со Ковид-19 е стабилна, нема зголемување на бројот на позитивни случаи, хоспитализирани и починати.  Ставот на Комисијата е дека четирите мерки, кои се актуелни и се уште се на сила, како што се: носење маска во […]

Вести Македонија Ударни вести

КЗБ: Државата е во фаза на широка трансмисија со соодветни капацитети за одговор

  На денешниот состанок Комисијата за заразни болести ја разгледа епидемиолошката состојба во земјата. Во изминатата недела се забележува благ пораст на бројот на нови случаи (8,5%), што е значително понизок пораст споредено со претходната недела (55,7%) и е во согласност со намалувањето на репродукцискиот број (Р0). Државата е во фаза на широка трансмисија, со […]

Вести Македонија Ударни вести

На сила е се уште обврската за носење маски во јавен превоз, здравствени установи, аптеки и домови за стари лица

  Министерството за здравство и Комисијата за заштита на населението од заразни болести активно ја следи состојбата со КОВИД-19 во земјата, но и активно ги следи состојбите и на европско и светско ниво.  Неспорно е дека во нашата држава се забележува зголемување на трансмисија на коронавирус, но и дека ова е општ тренд што не […]

Вести Македонија Ударни вести

КЗБ: Државата се наоѓа во зелена зона со доволни капацитети за згрижување на ковид пациентите

  Комисијата за заразни болести, на денешниот состанок ја разгледа актуелната епидемиолошка состојба во земјата и констатирано е дека има зголемување на бројот на нови случаи со ковид. Согласно методологијата за одредување на ризикот од Ковид-19 се зема предвид и процентот на хоспитализирани случаи, процентот на слободни болнички кревети, како и бројот на тешко болни и […]

Вести Македонија Ударни вести

Комисијата предлага епидемиолошкиот ризик да биде класифициран како низок, среден или висок

  Со зголемување на нивото на имунизирано население заради вакцини и прележана болест, поголем дел од инфекциите сега поминуваат асимптоматски или со благи симптоми. Затоа во последните недели фокусот околу КОВИД-19 во светот, се поместува од вкупни бројки на новооткриени случаи кон број на хоспитализации и оптовареност на здравствениот систем, информираат од Комисијата за заразни […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

КЗБ предлага сертификатите за прележаност да важат 180 дена

  Комисијата за заштита од заразни болести, на денешниот состанок донесе препорака, ковид-сертификатите на граѓаните кои прележале Ковид-19 да важат во следните 180 дена, наместо досегашните 45 дена. Од Комисијата истакнаа дека се уште е рано за укинување на сертификатите, бидејќи има голема трансмисија на вирусот. Според д-р Злате Мехмедовиќ, потполно укинување на ковид-сертификатите кај […]

Вести Македонија Ударни вести

Комисија за заразни болести: Засега нема нови мерки

  Комисијата за заразни болести, на денешниот состанок ја разгледуваше епидемилошката состојба во државата.   Лесно зголемување на позитивни од тестирани за Ковид 19 има во Скопје и Тетово.   Според анализите во Тетово ширењето на вирусот е поради непочитување на препораките и протоколите при организирање семејни веселби и друг тип веселби во затворен простор. […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Филипче: Од среда целосно се укинува полицискиот час

  Утрово на Комисијата за заразни болести се донесоа следните одлуки кои ќе бидат предложени до Кризниот штаб, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче.   Од среда, 16 јуни: – Да се укине целосно полициски час. Епидемиолошката состојба е стабилна и го дозоволува ова.   – Да се укине ограничувањето од максимум 100 гости на […]

Вести Македонија Ударни вести

Владата ќе одлучува за новите мерки предложени од Комисијата за заразни болести

  На денешната владина онлајн-седница се очекува да се усвојат новите мерки предложени од Комисијата за заразни болести, за спречување на  ширењето на големиот број инфицирани од коронавирусот Денешната седница на Владата ќе биде онлајн по препорака на здравствените власти откако последниот период се забележа зголемен број на нови случаи со КОВИД-19.