Вести Македонија Ударни вести

Герасимовски: 3.500.000 денари финансиска поддршка на пензионери со пензии до 20.122 денари

  Општина Центар распишува Јавен повик за доделување еднократна финансиска поддршка наменета за пензионери со пензии до 20.122 денари, кои се жители на Општината. Јавниот повик е отворен од денеска 21.11.2023 година, заклучно до 06.12.2023 година. Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски појасни дека висината на еднократната финансиска поддршка изнесува вкупно 3.500.000 денари односно по […]

Вести Македонија Ударни вести

Тренчевска: МТСП е отворено за сите пензионери

  Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска оствари средба со претставници на Иницијативниот одбор на пензионери на Македонија, кои денеска излегоа на протест со неколку барања.     На средбата претставниците на Иницијативниот одбор на пензионери ги изнесоа своите барања меѓу кои, линеарно зголемување од 3.500 денари на сите пензии, како и […]

Вести Македонија Ударни вести

Герасимовски: Ги исполнивме сите проекти кои ги побараа пензионерите

  Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски во посета на пензионерите од пензионерски клуб „Невена Георгиева Дуња“ близу Заводот за вработување во Капиштец. Оттаму ги потсети повозрасните жители на општината да не забораваат да аплицираат за бесплатните стоматолошки услуги, како и проектите „Нега на  стари лица во домашни услови“ каде пензионерите добиваат домашна нега од […]

Вести Македонија Ударни вести

Герасимовски: Продолжен рокот за закажување на бесплатни стоматолошки услуги за пензионери

  На барање на пензионерите се продолжува терминот за закажување бесплатни стоматолошки услуги кои Општина Центар неодамна ги воведе во соработка со Универзитет “Св. Кирил и Методиј” – Скопје Стоматолошки Факултет – Скопје. Пензионерите ќе може да закажуваат термини за бесплатни стоматолошки прегледи на телефонскиот број 071/223 320 секој работен ден од 8:00 до 14:00 […]

Вести Изјави Македонија

Тече исплатата за еднократната парична помош за пензионерите од Општина Центар

  Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски изјави дека во тек е исплата на еднократната парична помош за пензионерите кои се пријавија на Јавниот повик од 3.300.000 денари. „Во услови на економска криза, зголемени сметки за струја и зголемени трошоци за пазарење во пресрет на новата година обезбедивме еднократна парична помош за пензионерите со пензии […]

Вести Македонија Ударни вести

Герасимовски до пензионерите: Пријавете се за доделување парична помош, рокот истекува утре

  Општина Центар ги известува граѓаните дека Јавниот повик за доделување еднократна парична помош за пензионерите истекува утре. Сите граѓани кои ги исполнуваат условите, се жители на Општина Центар и земаат пензија не поголема од 17.518 може да аплицираат и бидат корисник на оваа мерка. Општина Центар уште еднаш потсетува дека доколку пензионерите кои сакаат […]

Вести Македонија Ударни вести

Герасимовски: Финансиската поддршка за пензионерите ќе биде исплатена до крајот на следниот месец

  Градоначалникот Горан Герасимовски во утринското гостување во Сител Телевизија изјави дека пензионерите кои ќе се пријават на јавниот повик за доделување еднократна финансиска поддршка ќе ја добијат до крајот на месец декември.     Станува збор за доделување на финансиска помош во висина од 3.300.000 денари на пензионери жители на Општина Центар чии пензии […]

Вести Македонија Ударни вести

Герасимовски: Пензионерите со пензија до 17.518 денари да аплицираат за финансиска поддршка

  Градоначалникот на Општина Центар во вчерашното гостување во ТВ 21 во емисијата „10 минути“  ги повика пензионерите кои живеат на територија на општината да аплицираат на јавниот повик кој е во тек и преку кој општината доделува финансиски средства. Станува збор за доделување на финансиска помош од 3.300.000 денари кои како мерка беа донесени […]

Вести Македонија Ударни вести

МАПАС со акција „Помогни на пензионер денес затоа што тебе утре ќе ти треба помош“

  Под мотото „Помогни на пензионер денес затоа што тебе утре ќе ти треба помош“, МАПАС започнува волонтерска акција која ќе трае од 15 октомври до 15 ноември. Целта на оваа акција е да им се помогне на пензионерите во време на ограничено движење заради заштита од ширење на Ковид-19 вирусот, во обезбедување на секојдневните […]