Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Ангеловска-Бежоска: Конзистентни монетарни и макропрудентни мерки за одржување на ценовната и финансиската стабилност

  Гувернерката Ангеловска-Бежоска, заедно со гувернерите на Австрија, Германија и Данска, учествуваше на панел-дискусијата „Влијанието на затегнувањето на монетарната политика…

Read More
Categories: Алтернатива, Вести, Македонија, Настани, Ударни вести

31-та Конвенција на ICARUS ќе се одржи во Скопје и Охрид

  На дводневниот состанок на Меѓународниот центар за архивско истражување – ICARUS, со седиште во Виена, е донесена одлука 31-та…

Read More
Categories: Алтернатива, Вести, Македонија, Настани, Ударни вести

ДОМ: Малите урбани шуми презентирани на собир на Зелените во Виена

  Делегација на зелената партија ДОМ во состав Маја Морачанин и Христа Најданов, учествуваа на Округла маса на Зелените од…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Османи во Виена ги претстави приоритетите за претседавањето со ОБСЕ во 2023 година

  Денес, во Виена, министерот за надворешни работи Бујар Османи ја претстави приоритетната рамка на претседавањето на Северна Македонија со ОБСЕ…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Министерот Спасовски на конференција за ефикасна борба против нелегалната миграција

  Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на 21 и 22 февруари ќе учествува на Министерската конференција на Платформата за…

Read More