Вести Македонија Став Ударни вести

Советот на Амбасадори е загрижен околу пропустите за издавање на државјанство на Онишченко

  Совет на амбасадори е изненаден и загрижен што одреден вид неприфатливи дејствија на непотизам, партиско влијание и небрежност, како што овие денови објавуваат медиумите од реакциите нс дипломатските претставништва акредитирани во земјата, доаѓаат од важни државни институции и органи на државна управа како што се М-НАВ, Совет на јавни обвинители и посебно АНБ. Советот […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Совет на амбасадори: “Францускиот предлог” ги цементира и гарантира македонскиот јазик и идентитет

  Советот на амбасадори смета дека од клучно значење за иднината, стабилноста и просперитетот на државата е да се се соочиме со предизвиците и храбро да зачекориме кон Европската унија. „Во минатото почнувајќи од одржувањето на референдумот за независност, потоа влезот на нашата држава во ООН под референцата, преку усвојувањето на Охридскиот договор и реформите […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Совет на амбасадори: ЕУ да и гарантира на С.Македонија дека нема да ги прифаќа новите предлози од бугарската страна

  Советот на амбасадори, осврнувајќи се на постигнатите резултати од Самитот на Европската Унија, смета дека е постигнат историски чекор со доделувањето на кандидатскиот статус на Украина и Молдавија како и отворените европски перспективи за Грузија. Меѓутоа во однос на аспирациите на Западен Балкан, повторен е несупехот од изминатите години. Северна Македонија и Албанија не […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Совет на амбасадори: ЕУ да не го условува почетокот на преговори со донесување уставни промени

  По повод францускиот предлог за одблокирање на пристапниот пат на Северна Македонија кон ЕУ, Советот на амбасадори смета дека членството во ЕУ нема алтернативи и е не само од стратешко значење за нашата држава туку и безбедносно прашање за целиот регион. Во оваа насока, Советот ги поздравува напорите на Претседателот Макрон и на Канцеларот […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Советот на амбасадори бара итно професионализирање на дипломатската служба

  Советот на амбасадори денеска излезе со реакција во врска со приведениот македонски дипломат на границата со Србија, при што наведе дека во име на професионалните и етички стандарди и критериуми, ја изразува својата разочараност во врска со информацијата за меѓународната истрага врз дипломат од МНР и други лица кои во моментов не се во […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Советот на aмбасадори ја поздрави одлуката за прифаќање авганистански цивили

  Советот на Амбасадори високо ја цени одлуката на Владата привремено да вдоми во Република Северна Македонија одреден број лица вработени во меѓународни организации, потоа на жени и деца од Авганистан на кои животот може да им биде загрозен од талибанските власти, како и напорите што ги прави Министерството за надворешни за враќањето во земјата […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Совет на Амбасадори ја поздравува наредбата на Џо Бајден за Западен Балкан

  Здружението за меѓународна политика “Совет на Амбасадори” го поздравува објавувањето на проширувањето на опсегот на итната состојба објавена со Извршната наредба од 2001 година, на претседателот на САД Џо Бајден ,со кое тој наредува да бидат замрзнати сиот имот и интереси што се во САД на лица  кои, меѓу другото, “се одговорни, директно или […]

Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

Загриженост од изјавата на Вархеји за можно одделување на Албанија и Македонија во преговорите со ЕУ

      Здруженито за надворешна и меѓународна политика “Совет на Амбасадори”, со посебна загриженост и вчудовиденост ја прими најавата на Комисарот за проширување Вархеји, за време на негoвата турнеја по земјите на Западен Балкан дека е можно Македонија и Албанија да бидат поделени во нивниот пат до полно членство во Европската Унија, ако Македонија […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Совет на амбасадори: Прекројувањето на границите би довело до крвопролевање во регионот

  Советот на амбасадори излезе со соопштение кое се однесува на словенечкиот НОН ПЕЈПР, кој предизвика крајно загрижувачки коментари од земјите на Западен Балкан,  и Стејт департментот.     “Советот на амбасадори со внимание ги следи првичните реакции, согледувања, размислувања и коментари за генезата на НОН ПЕЈПР-от којшто заговара промена на границите на Балканот. Тој, по […]

Вести Став Ударни вести

Советот на Амбасадори изразува згрозување и најостра осуда за инцидентот во Македонската амбасада во Камбера

  Советот на Амбасадори го смета насилството врз жените за најфлагрантно кршење на човековите права, и изразувајќи најостра осуда кон овој вид на насилство, ги поддржува активностите преземени во нашата земја во текот на 16 дена активизам во рамки на  кампањата против родовото насилство на UN Women. Подигнување на свесноста и активирање на сите чинители […]