Алтернатива Настани

Имајте вистински другар – се вдомуваат Луи, Тери и Алисија

  Доколку сакате да имате вистински другар кој ќе ве придружува на сите ваши авантури во природа, тогаш овие кучиња се вистинските за вас. ЈП Лајка посакува да се вдомат Тери, Луи и Алисија.     Тери има 1 година, среден раст и е микс од шнауцер. Мирен и мил, љубопитен и сака да истражува […]

Алтернатива Настани

Малата Маргарита е најмладиот вдомувач на кученце од Лајка

  Малата Маргарита која наскоро ќе полни 2 години е најмладиот вдомувач на кученце од јавното претпријатие Лајка.         Оваа убавица која плени со својот шарм е посветена на својот крзнен пријател Теди и тие се неразделни. Деновите им поминуваат во игра и забава, ги делат оброците па дури и спијат во […]

Алтернатива Настани

ЛАЈКА: Слатката Маргарита која има неполни 2 години е нашиот најмлад вдомувач

  Светскиот ден на животните го одбележуваме со најслатката вдомувачка. Ова е тандем како од филмовите, кој ги наполни нашите очи со солзи радосници, а нашите срца со неизмерна среќа.         Теди повеќе не е бездомно куче кое талка по скопските улици и тагува по својата сопственичка.         Слатката […]

Алтернатива Настани

ЛАЈКА вдоми кучиња во Германија, Белгија и Шведска

  По успешната кампања на јавното претпријатие за вдомување на бездомни кучиња во нашата земја, мисијата продолжи во САД, а сега веќе и низ Европа.     Бројот на бездомни кучиња на улиците и трендот на напуштање миленици се трудиме да го претвориме во тренд на вдомување и одговорно сопствеништво.     Миленикот треба да […]

Вести Македонија Ударни вести

Вдомено е првото куче Мими од ЛАЈКА

  Мими е првото куче од прифатилиштето на ЈП Лајка, кое си го најде својот дом. Вистински љубител на кучиња си го пронајде својот иден миленик и веќе ја запозна Мими со своето идно семејство.     По згрижувањето во прифатилиштето на ЈП Лајка кучето Мими уредно ги помина сите третмани: крвно испитување, негативен тест […]

Алтернатива Настани Топ теми

ВДОМЕТЕ КУЧЕ ОД ЛАЈКА – Шест кучиња го очекуваат својот сопственик

  Град Скопје  и ЈП Лајка ги информираат и воедно ги повикуваат граѓаните да се обратат во прифатилиштето нa ЈП Лајка и да вдомат куче.     Шест кучиња се подготвени за вдомување и го очекуваат својот сопственик. Овие шест миленици на фотографиите се меѓу првите бездомни кучиња кои по пријава на граѓани беа заловени […]