Вести Македонија Ударни вести

Пронајдена марихуана во вредност од над 500.000 евра во дебарско

  Денеска, во 01.05 часот на Банишко поле, во близина на граничната линија со Република Албанија, во атар на село Аме-Дебарско, полициски службеници од Полициската станица за гранични проверки и граничен надзор „Блато“ , Регионален центар Запад пронашле 10 (десет) поголеми најлонски пакувања со марихуана.     Извршен бил увид и било констатирано дека во […]

Вести Македонија Ударни вести

Во заедничка координирана акција во Германија запленета марихуана над 100.000 евра

  Во заедничка координирана акција на територијата на СР Германија, на почетокот на септември 2021 година, по интензивна меѓународна соработка помеѓу нашиот Оддел за организиран и сериозен криминал и надлежните германски служби за борба против недозволена трговија со дрога, реализиран е случај на недозволена трговија со дрога, при што е запленета поголема количина на марихуана, […]

Вести Македонија Ударни вести

Запленета дрога со вредност околу 70.000 евра, приведени четири лица

  Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, ОВР Гостивар и ОВР Дебар, спроведоа координирана акција, при што се лишени од слобода четири лица и запленети околу 20 килограми марихуана, со вредност од околу 70.000 евра, и три возила.  […]

Вести Македонија Ударни вести

Разбиена меѓународна криминална група во акција на нашата и австриската полиција

  Во заеднички координирана акција на територијата на Република Австрија од страна на полициски службеници од Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал – Единица за недозволена трговија со дрога и од Сојузната криминалистичка полиција на Р. Австрија – Оддел за борба против организиран криминал, во текот на месец мај во околината на Виена, […]

Вести Македонија Ударни вести

Пресечен меѓународен канал за транспорт на наркотична дрога

  Секторот за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, во содејство со Одделот за специјални полициски операции, во текот на вчерашниот ден пресече меѓународен канал за транспорт на наркотична дрога марихуана, која од Косово била транспортирана на територијата на Република Северна Македонија. На бул.„Јадранска магистрала“, на влезот во Скопје било запрено патничко возило […]

Вести Македонија Ударни вести

Запленети 100 килограми марихуана, тројца приведени

  Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи во соработка со Одделот за специјални полициски операции, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен  криминал .СВР Велес и СВР Скопје во текот на вчерашниот  ден (15.12.2020) по добиени оперативни сознанија односно претходно спроведена истрага во врска […]

Вести Македонија Ударни вести

МВР: Се расчистува случајот со украдената марихуана од Јосифово (ВИДЕО)

    Министерството за внатрешни работи во текот на 7 и 8 декември по добиени оперативни сознанија, а во координација со јавното обвинителство, презеде мерки и активности за расчистување на кривичното дело разбојништво извршено ноќта 3/4 декември, во склад на правно лице лоциран во с.Јосифово, општина Валандово, при што се одземени близу два тони марихуана, […]