Вести Македонија Став Ударни вести

ЗНМ: Али Ахмети не смее да етикетира медиуми

  Здружението на новинарите на Македонија – ЗНМ го осудува јавното етикетирање на телевизиите Телма и Алфа од страна на претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети. Тој во своето обраќање пред присутните на партиска трибина во Гостивар, во обид да изрази незадоволство за медиумското известување во врска со партиските активности, јавно кажа […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ахмети до “огнените”: Власта не корумпира, туку стравот од губење на власта

  Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети и неговите соработници се сретнаа со граѓаните и партиските активисти во Гостивар. Пред присутните се обратија претседателот на ДУИ Али Ахмети, првиот вицепремиер Артан Груби, генералниот секретар на ДУИ Фатон Ахмети, претседателот на огранокот на ДУИ во Гостивар Валдет Џафери и заменичката Арта Билали Зендели.   […]

Вести Изјави Македонија Став Ударни вести

Ахмети: Граѓаните да веруваат во зеленото и да гласаат за победничката листа

  Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети го свика Генералниот Совет на партијата во градот Гостивар, каде што пред присутните во својот говор направи рекапитулација на состојбата во земјата и постигнувањата од минатата година, по победата на парламентарните избори.   Ахмети зборуваше за политичката ситуација во земјата, вклучувајќи го и спорот со Бугарија, за […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Заев-Ахмети: СДСМ и ДУИ заедно на избори

  По вчерашната средба на премиерот Заев со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, премиерот на својот Фејсбук профил посочи дека имал одличен состанок со коалицискиот партнер со кој се договориле за заеднички настап на претстојните локални избори.      “Имав одличен состанок со коалицискиот партнер и претседател на ДУИ, Али Ахмети. Се договоривме дека СДСМ […]

Вести Македонија Ударни вести

ДУИ го објави првиот проект од својата зелена агенда

Демократската Унија за Интеграција на својот 19 роденден објави дека ја превзема и ќе ја застапува зелената агенда залагајќи се за неа во владата, собранието, општините и сите државни институции. Ахмети, во својот вчерашен говор од Скопскиот градски парк, повика на партнерство со невладините организации и интересни групи за зелената агенда затоа како што рече, […]

Вести Македонија

Ахмети по анкетата на партиските ограноци: Mнозинството му вратиле – коалиција со СДСМ,не со ВМРО ДПМНЕ

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, деновиве побарал од партиските ограноци да се изјаснат дали се партијата да прави владина коалиција како и досега со ВМРО ДПМНЕ или пак да формира влада со СДСМ. Ахмети ги добил одговорите – дека членството на партијата во многу поголем број е за коалиција со СДСМ. Ваквиот резултат е практично […]