Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Османи во Виена ги претстави приоритетите за претседавањето со ОБСЕ во 2023 година

  Денес, во Виена, министерот за надворешни работи Бујар Османи ја претстави приоритетната рамка на претседавањето на Северна Македонија со ОБСЕ во 2023 година. Зборувајќи пред амбасадорите во рамки на Постојаниот совет на ОБСЕ, МНР Османи ја образложи рамковната платформа на претседавањето во 2023 година. Информирајќи ги амбасадорите за нашите приоритетни цели и проекции за претседавањето, […]

Вести Македонија Ударни вести

МНР Османи и Кулеба разговараа по повод Денот на независноста на Украина

  Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, по повод Денот на независноста на Украина, денес, оствари телефонски разговор со министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба. Упатувајќи искрени честитки по повод Националниот ден, министерот Османи изрази поддршка за борбата на украинскиот народ, која воедно претставува борба за нашите заеднички современи и демократски вредности, како […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Објавен е билатералниот протокол потпишан вчера во Софија

  Министерството за надворешни работи го објави билатералниот протокол, кој министрите за надворешни работи на Северна Македонија и на Бугарија, Бујар Османи и Теодора Генчовска го потпишаа во Софија. Овој протокол произлегува од Договорот за добрососедство потпишан во 2017 години и треба да претставува годишен пресек за напредокот на двете држави во реализацијата на Договорот. […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Османи: Добредојде за претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен

  Министерот за надворешни работи Бујар Османи оствари средба со Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен која ќе присуствува на собраниската седница на која ќе се расправа за преговарачката рамка од францускиот предлог.         “Оваа посета доаѓа во вистинско време, пред самиот крај на процесот на широки консултации околу последниот […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Османи: Анти-наративот за францускиот предлог е заснован на неточни толкувања

  Според министерот Бујар Османи, логиката да останеме блокирани за да не нѐ блокира Бугарија во иднина, е ирационален пристап. “Со оваа формулација во рамката, стравовите за јазикот се неосновани. Сега прв пат имаме шанса да го затвориме тоа прашање. Граѓаните имаат право на протести, на критики и на политички активности, но целиот овој анти-наратив […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Османи: Во рамката ќе стои македонски јазик и тој станува официјален во ЕУ

  Министерот Бујар Османи на денешниот брифинг со новинарите изјави дека прашањето на македонскиот јазик е решено и дека треба да се „демонтираат“ сите лаги поврзани со него. Османи тврди дека во рамката што треба да биде потпишана со Европската унија, ќе стои дека Северна Македонија ќе го преведе законодавството на македонски јазик исто како […]

Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Османи на средба со францускиот амбасадор Бомгартнер

  Министерот за надворешни работи Бујар Османи имаше средба со францускиот амбасадор во Скопје Сирил  Тој на својот официјален ФБ профил напиша: -“Благодарност за посветеноста на Франција и напорите за да се отвори патот на РСМ кон ЕУ. Уште денеска, францускиот предлог ќе се претстави кај сите институции на Република Северна Македонија, секако и пред […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Османи: Објавените документи во некои медиуми не се од финалниот француски предлог

    “Со оглед на чувствителноста на моментот, сакам да посочам дека објавените документи во некои од медиумите не се финалниот предлог кој Француското претседателство го сподели денес со Владата, преку Министерството за надворешни работи, изјави министерот Бујар Османи.         Имаме целосно разбирање од јавноста за потребата да бидат запознаени со содржината […]

Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Османи: Два збора стојат помеѓу успехот и неуспехот на ЕУ во регионот

  “Два збора стојат помеѓу успехот и неуспехот на Европската Унија во регионот. Зборот „протокол“ во рамката, како парадигма на историските прашања, и зборот „отворање“ во параграф шест од заклучоците на советот. И двата збора не се во францускиот предлог како финални решенија туку се ставени (дел од нив и во заграда) како прашања за […]

Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Османи: Формално Досега не е добиен Француски предлог како можно решение за блокадата од страна на Бугарија

  Министерот за надворешни работи, Бујар Османи истакна дека формално досега не е добиен Француски предлог како можно решение за блокадата од страна на Бугарија, затоа што прво се добиваат мислењата на земјите членки на ЕУ, напиша тој на својот ФБ профил. “Почитувани, иако веќе неколку пати беше посочено во јавноста, сепак дозволете да посочам […]