Алтернатива Вести Македонија Настани

На малата Бела потребна ѝ е голема помош: Секоја донација ќе помогне во лекувањето

  Среќно и безгрижно детство без здравствени проблеми е желба на секој родител и згрижувач на секое дете. Малата Бела Кузев уште од најрана возраст се соочува со висок ризик за настанување на една од најстрашните непријатели во денешно време- церебрална парализа. На малата Бела потребна ѝ е голема помош, затоа секоја донација е добредојдена, без разлика колку е голема, […]

Вести Македонија Ударни вести

Донација на 8 интервентни возила од Чешката Република за МВР

  Денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски заедно со заменик шефот на Мисијата на Амбасадата на Чешка Република, Лубомир Пшенка присуствуваа во Полицискиот центар „Ѓорче Петров“ на промоција на возила набавени со донацијата од страна на чешкото Министерство за внатрешни работи и од Владата на пријателска Република Чешка.     Набавени се осум специјализирани […]

Вести Македонија Ударни вести

Донација на компјутери од Претставништвото на УНХЦР за потребите на МВР

  Денеска во просториите на Министерството за внатрешни работи од Претставништвото на УНХЦР, Високиот комесаријат за бегалци при ОН, беше  извршено предавање на донација на компјутери, што се состои од 46 компјутери (41 персонален компјутер и 5 лаптоп-компјутери), за потребите на Граничната полиција, во вредност од 2,5 милиони денари. На церемонијата на примопредавање на донацијата […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

“Бејкинг фектори” стартува со долгорочна акција за донирање на тортилји на Црвениот Крст

  The Baking Factory („Бејкинг фектори“), првата македонска компанија за правење тортилји, овој месец стартува со долгорочна акција за донирање на дел од произведените тортилји на Црвениот Крст. Веќе стационирана на македонскиот пазар од 2020 година, тортилјите на „Бејкинг фектори“ се познати под брендот Yummy. Со донацијата на калото во целост, „Бејкинг фектори“ не поседува […]

Вести Македонија Ударни вести

Трите награди за мир на Зоран Заев од 47.500 евра донирани во Фондот за борба против Ковид

  Екс-премиерот Зоран Заев, како што е наведено во неговиот анкетен лист за имотната состојба што го приложил по завршувањето на функцијата, додека бил премиер добил три меѓународни награди за мир со висок паричен износ. Едната е наградата „Фридрих Еберт“ за човекови права добиена во 2020 во Берлин која се состоела од плакета и паричен […]

Вести Македонија Ударни вести

Сојузот на стопански комори во донаторска акција за Украина

  Сојузот на стопански комори на Македонија дава поддршка на процесот на обезбедување на помош за Украина приклучувајќи се со донација во акцијата која е координирана од Црвениот крст и Министерството за надворешни работи. Претседателот на Сојузот, Трајан Ангелоски денеска присуствуваше на настан, на кој министерот Бујар Османи информираше за активностите на Владата насочени кон […]

Вести Македонија Ударни вести

Градот Скопје со 7 милиони денари хуманитарна помош за Украина

  Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, поднесе предлог до Советот, Градот Скопје да помогне со хуманитарна помош за граѓаните на Украина во износ од 7 милиони денари. Оваа одлука за хуманитарна помош е израз на солидарност за граѓаните на Украина зафатени со воениот конфликт.     „Живееме во турбулентни времиња соочени со големи предизвици. Никој […]

Алтернатива Вести Македонија Настани

Comodita Home со нова донација за КОВИД Центрите низ Македонија

  Comodita Home, најголемиот малопродажен ланец за производи за домот, во рамки на својата хуманитарна кампања  „Секој сон е важен“  денеска донираше 160 душеци и 160 перници кои ќе се користат во Ковид Центрите низ Македонија. Донацијата беше предадена пред ЈЗУ Универзитетска клиника за пулмологија и алергологија Скопје од страна на претставникот на Comodita Home,  г-дин Харитон Гаџоски а ја прими Д-р Дејан Докиќ директор на Клиниката […]

Вести Македонија Ударни вести

Заокружен проектот за снимање со мобилните камери за сообраќајната и граничната полиција

  Денеска во кругот на Мобилната единица за Безбедност на патниот сообраќај во Петровец, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски заедно со Н.Е. Ерик Мејер, вршител на работите во Амбасадата на САД присуствуваа на заокружувањето на проектот за снимање со мобилните камери наменети за единиците за сообраќај и Одделот за гранични работи.       […]

Алтернатива Вести Македонија Настани

“Comodita Home” за Црвен Крст – Скопје: Донација на душеци вредна над 2 милиони денари

  Comodita Home, најголемиот малопродажен ланец за производи за домот, денес пред Пунктот за бездомници во Момин Поток донираше душеци за Црвен Крст на Град Скопје, во вредност од над 2 милиони денари. Comodita Home со оваа хуманитарна донација за Црвен Крст на Град Скопје, успешно ја завршува својата мисија под мотото „Секој сон е важен“ ! Годинава како општествено одговорна компанија, помогнавме со донации на […]