Вести Македонија Ударни вести

Пристигнаа вакцините Фајзер, донација од Република Бугарија

  Синоќа, во 21 часот, во нашата земја пристигнаа вкупно 51.480 „Фајзер-Бионтек“ вакцини како донација од соседна Република Бугарија. Веднаш по пристигнувањето, 30.000 вакцини беа дистрибуирани до вакциналните пунктови ширум земјата, со цел да се обезбеди непречен процес на имунизација на населението, соопштија од Министерството за здравство.       Иако рокот на важност на вакцините […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Голема хуманитарна донација на Comodita Home на душеци и перници од над 100 000 евра

  Comodita Home, најголемиот малопродажен ланец за производи за домот,  ќе помогне со донации на повеќе здравствени установи во земјава, клиники, здравствени домови, домови за деца без родители, домови за стари лица и загрозени семејства.     Под слоганот „Секој сон е важен“, Comodita Home ќе ја започне донаторската акција која планираме да ја спроведеме […]

Вести Македонија Ударни вести

Пристигнаа 20.000 вакцини Астра Зенека донација од Хрватска

  Утрово во земјава пристигнаа 20.000 вакцини на „Астра Зенека“, донација од Република Хрватска. Вакцините веќе од следната недела ќе бидат дистрибуирани по вакциналните пунктови низ земјата. Ова е втора донација на вакцини „Астра Зенека“, од страна на хрватската Влада. На почетокот од месец јули донација од 10.000 вакцини, донесе министерот за надворешни и европски […]

Вести Македонија Ударни вести

Донација од Хрватска 10.000 вакцини и 20.000 вакцини во периодот што следува

  “Пријателството со соседите не препознава граници”. На денешната средба министрите Венко Филипче и Гордан Грлиќ Радман, ја испратија оваа порака до граѓаните.       Покрај пречекот на хрватскиот министер за надворешни работи на вчерашниот форум во Охрид, денеска беше организирана средба во кабинетот на министерот за здравство на Република Северна Македонија, д-р Венко […]

Вести Македонија Свет Ударни вести

Данска ќе донира вакцини „АстраЗенека“ за земјите од Западен Балкан

  Данска ќе донира два милиона дози од вакцината „АстраЗенека“ на земјите од Западен Балкан: Албанија, Босна и Херцеговина, Северна Македонија и Косово, како и дополнителни милиони дози од истата вакцина за програмата КОВАКС, пренесува МИА. Данскиот министер за надворешни работи, Јепе Кофод, изјави дека е задоволен што може да им помогне на блиските партнери […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пуштен во употреба новиот фрижидер за Клиниката за Ортопедија, донација од Германската амбасада

  Министерот за здравство, д-р Венко Филипче, заедно со амбасадорката на Сојузна Република Германија, Анке Холштајн денес на Клиниката за Ортопедија при ТОАРИЛУЦ го пуштија во употреба новиот лабораториски фрижидер за презервација на коски и коскени ткива. Фрижидерот чија вредност е 414.156,00 денари е добиен преку програмата Мали Проекти на Амбасадата и ќе биде дел […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Филипче: До крајот на месецот ќе стигнат 500.000 дози од “Синовак”

  До крајот на месецот ќе стигнат кинеските вакцини „Синовак“, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче по средбата со кинескиот амбасадор во земјава Џанг Ѕуо.      -Сакам да изразам благодарност за поддршката од Кинеската Амбасада и амбасадорот Џанг Ѕуо за неговите заложби во целокупниот изминат период. Поддршката од Народна Република Кина е од […]

Вести Македонија Ударни вести

Пристигнаа 30.000 вакцини „Синовак“ донација од Турција

  Денес пристигнаа 30.000 вакцини „Синовак“ како донација од пријателска Турција, изјави министерот за здравство, Венко Филипче.     “Уште еднаш сакам да изразам голема благодарност до Република Турција и претседателот Реџеп Таип Ердоган за поддршката, но пред се, за експресната испорака на ветената количина која е многу значајна за нас. Вакцините во најкраток рок […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Општина Центар ќе донира 100.000 денари во чест на донорот Јасмина Василковска

  На 65. седница на Советот на Општина Центар, едногласно се усвои Одлуката за доделување финансиски средства за семејството на Јасмина Василковска, жената што ги донираше своите органи и спаси три човечки животи.     „Како Општина Центар ова е најмалку што можеме да направиме и да се заблагодариме на семејството Василковски за најхуманото сторено […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пристигнаа 100.000 кинески вакцини “Синофарм” донација од Кина

  Во поликлиниката „Јане Сандански“ во Скопје денеска пристигна донацијата од 100.000 вакцини од „Синофарм“ од Кина, на која присуствуваа министрите за здравство и за одбрана, Венко Филипче и Радмила Шекеринска, како и кинескиот амбасадор Џанг Ѕу.   „Ова е значајна количина вакцини која за бројот на население како нашето значително може да ја смени […]