Вести Македонија Ударни вести

Полициски службеници извлекле тетовец затрупан со возилото во снежните наноси на Галичица

  На 28.12.2021 во 20.30 часот полициски службеници од СВР Битола преку 192 добиле повик за помош од страна на  П.Х.(57) од Тетово. Според пријавеното,  поради големи снежни наноси на планината Галичица, П.Х. заглавил со патничко возило „џип“, со албански национални ознаки, на регионалниот пат Отешево – Свети Наум, на кој има активна забрана за […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Фронт 21/42: Комитетот на Бернската конвенција отвори случај за Охридското Езеро и Галичица

  Денеска заврши 41 состанок на Постојниот Комитет на Бернската Конвенција при Советот на Европа, на кој се усвои одлука да се отвори случајот, кој го поднесе Фронт 21/42 за заканите врз Охридското Езеро и Галичица. Отворањето на новиот случај против С. Македонија следи откако на 01.12.2021, Фронт 21/42 ги презентираше аргументите од жалбата пред […]

Алтернатива Настани

Љубители на природата спасија штотуку родено срнче на Галичица

  Охриѓаните Владо Маркоски и Сашо Тренески, вљубеници во природата и убавините на националниот парк, сосема случајно наише на мало од срна, оставено само и со слаби знаци на живот. Решиле да останат во негова близина и да чекаат, во надеж дека ќе се појави неговата мајка, но откако тоа не се случило во наредниот […]

Настани

Преку мобилната апликација „National Park Galicica“, убавините на Галичица достапни за секого

  Мобилната апликација „National Park Galicica“ им овозможува на сите посетители да ја искусат невидената убавина на Националниот парк „Галичица“ на едноставен начин, каде што најважните информации се достапни на едно место. Преку мобилната апликација, сите љубители на природата, па дури и оние кои не се во можност да го посетат паркот, имаат можност да […]

Вести Македонија

„Охрид СОС“ бара ревизија на планот за Националниот парк Галичица

Активистите од граѓанската иницијатива „Охрид СОС“ велат дека треба да се ревидира менаџмент-планот за Националниот парк Галичица, во насоката во која би требало да се одвива идниот развој на Галичица и на регионот. – На Охрид му треба туризам во текот на целата година и уништувањето на природата значи смрт за туризмот во градот со […]