Вести Изјави Македонија Ударни вести

Арсовска: Очекувам сите советници да ги поддржат политиките во интерес на скопјани

  Градоначалничката Арсовска во вчерашното гостување на Канал 5 телевизија истакна дека очекува од сите советници да ги поддржат проектите кои значат подобар живот за скопјани. – Тие проекти се на скопјани и очекувам дека сите советници ќе ги гласаат, досега за сите проекти кои беа достaвени видовме случаи и на консензус односно проекти кои […]

Вести Македонија Ударни вести

Кандидати од СДСМ за градоначалници за претстојните локални избори

  По спроведувањето на потребните анализи консултации и испитување на јавното мислење, Извршниот одбор на СДСМ утврди уште 16 кандидати за градоначалници за претстојните локални избори. Досега од редовите на СДСМ утврдени се кандидати за 51 општина, од нив 16 се нови лица, луѓе кои досега не извршувале високи функции на локално ниво. Ова се […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Тони Михајловски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Куманово

  ВМРО-ДПМНЕ на последната седница на Централниот Комитет усвои нови кандидати за градоначалници за претстојните локални избори. Главната карактеристика е што огромно мнозинство се млади, некомпромитирани и нови имиња кои ќе внесат нова енергија, жар и ентузијазам за повеќе работи и многу успеси во развојот на општините, изјави на денешната прес-конференција Владо Мисајловски, потпретседател на […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Објавени првите 30 кандидати и кандидатки за градоначалници од СДСМ

  “И на овие локални избори, исто како и на претходните, СДСМ заедно со граѓаните ја креира најдобрата програмска и кадровска понуда за секоја општина”, се наведува во денешното соопштение на СДСМ. “По спроведените испитувања на јавното мислење, анализите и истражувањата, консултациите со членството, Извршниот одбор на синоќешната седница ги дефинираше првите 30 кандидати за […]

Вести Македонија Свет

Хелсиншки: 61 функционер ја поддржа Декларацијата против корупција

Хелсиншкиот комитет истакнува дека можноста за изразување на поддршка на институциите за борба против корупцијата не завршува. Хелсиншкиот комитет за човекови права информира дека Декларацијата за борба против корупцијата досега e потпишана од јавниот обвинител на Република Македонија, Љубомир Јовески, специјалната обвинителка Катица Јанева, 18 министри и еден заменик-министер, градоначалникот на Градот Скопје и градоначалниците […]

7 дена Вести Македонија

Констатирани оставките на пратениците кои станаа градоначалници

Собранието на Република Македонија денеска на почетокот на 18. седница ги констатира оставките на пратениците кои во првиот круг од локалните избори добија градоначалнички мандати. Петмината пратеници кои станаа градоначалници во првиот круг од изборите се Петре Шилегов, Стефан Богоев, Сашо Поцков, Коста Јаневски и Максим Димитриевски. Нивните пратенички места, како што објави МИА, се очекува да […]

Вести Македонија Ударни вести

Кандидатите за градоначалници потпишаа Кодекс за фер и демократски избори

Кандидатите за градоначалници на Град Скопје на претстојните локални избори денеска во седиштето на Државната изборна комисија потпишаа кодекс за фер и демократски избори. Со потпишувањето на Кодексот, кандидатите се обврзуваат дека нема да вршат никаков притисок или обид за притисок врз вработените во јавната и државната администрација, во други институции или установи, финансирани од […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Утре почнува изборната кампања за Локалните избори 2017

Партиите, коалициите и независните кандидати кои ќе учествуваат на локалните избори што треба да се одржат на 15 октомври годинава, утре ја почнуваат 20-дневната изборна кампања. Кампањата за првиот изборен круг завршува на 13 октомври во 24 часот. Со жрепка во Државната изборна комисија беше утврден редоследот во единствената листа на кандидати на гласачките ливчиња […]