Алтернатива Настани

Филмско дружење со „Балканот не е мртов“ на отворено во Градскиот парк

  За оваа сабота, 26 август, Градот Скопје закажува ново бесплатно филмско дружење на отворено, овојпат со проекцијата на „Балканот не е мртов“ од режисерот Александар Поповски. Киното на отворено ќе биде поставено на добро познатата локација кај езерцето, во првиот дел од Градскиот парк, а филмот ќе почне во 20:30 часот. Како дел од […]

Вести Македонија

Герасимовски во „Соседска патрола“ со наставници, родители и МВР кај младите во Градскиот парк

  Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски синоќа заедно со родители, наставници и претставници на Министерството за внатрешни работи и СВР Скопје беше во „Соседска патрола“ кај младите во Градскиот парк. Патролата е дел од кампањата на МВР и истата е насочена кон најголемо богатство за секој родител – децата, нивната безбедност и среќа.   […]

Алтернатива Настани

Концерт на Филхармонија „Животот е убав“ во Градски парк

  Концерт на Филхармонија „Животот е убав“ во Градски парк, 15 јуни Диригент: Мириан Хухунаишвили (Грузија) Солисти: Саломе Џикија – сопран (Грузија) Марио Стефано Пјетродарки – бандонеон (Италија)     Програма: Н. Рота: „Омаж на Федерико Фелини“, арр. Н. Рахвели – Марио Стефано Пјетродарки– соло бандонеон С. Чипријани: „Анонимен венецијанец“ арр. В. Рос Р. Ортолани/Н. […]

Вести Македонија

ЈП Паркови и зеленило ги отстранува сувите дрвја во Градски парк

  Деновиве екипите од Секторот дрвореди  вршат акција на отстранување и кастрење на сувите дрвја и гранки во вториот дел на Градски парк. Дрвјата кои се отстрануваат се целосно суви и постои опасност да паднат и да предизвикаат материјална или друга штета, а оние што се за кастрење имаат суви гранки што се опасност за […]

Вести Македонија Ударни вести

Започнува чистењето на езерцата и каналите во градскиот парк

  Согласно Програмата за одржување на коритото на река Вардар, нејзините притоки, отворените канали, езерца и канали во градскиот парк, по налог на Град Скопје екипи на јавното претпријатије „Улици и патишта” започнуваат со активностите за комплетно чистење на каналите и езерцата во првиот и во вториот дел од Градскиот парк, кои не се чистени […]

Вести Македонија

Завршена реконструкција на 12.000 м2 пешачки патеки во вториот дел од Градскиот парк

  Екипите на ЈП Улици и патишта, по интензивната работа во текот на изминатите месеци, ја завршија целосно реконструкцијата на пешачките патеки во западниот дел од Градскиот парк.           Реконструкцијата на пешачките патеки во вториот дел од Градскиот парк по налог на Град Скопје, се реализираше во неколку фази и се одвиваше […]

Вести Македонија Ударни вести

Нови пешачки патеки и реконструкција на старите во Градскиот парк

  Екипите на ЈП „Улици и патишта“ продолжуваат со активности за реконструкција и санација на пешачките патеки во Градскиот парк, со вкупна површина од 18.000 квадратни метри.     Во рамките на овие активности по налог од Град Скопје, дел од патеките целосно се реконструираат, се санираат оштетените патеки, а во некои делови се прават […]

Вести Македонија Ударни вести

Обновени оштетените клупи во Градскиот парк

  Град Скопје и екипи на јавното претпријатие „Паркови и зеленило“  ги обновија оштетените  клупи  во првиот дел на  Градски парк околу езерцето. Дел од овие клупи пред неколку недели од непознати сторители беа оштетени, откорнати и фрлени во езерцето.     Град Скопје упатува апел до сите корисници на паркот да не фрлаат отпадоци […]

Вести Македонија Ударни вести

Реконструкција на патеките во вториот дел на Градски парк по 50 години

  Почна реконструкцијата на патеките во вториот дел на Градскиот парк што долго време беа запуштени,  а текот на активностите градоначалникот Шилегов ги најави и објасни на денешната прес-конференција.   – Денеска  Градот Скопје преку ЈП Улици и патишта започнува голема реконструкција на патеките во таканаречениот нов дел од паркот.  Градскиот парк е формиран некаде […]

Вести Македонија Ударни вести

Град Скопје: Избрани три нови летни сцени во Градски парк

  Град Скопје во месец мај објави оглас за конкурс за избор на три партерни идејни решенија за „Летна отворена сцена“ на три локации во зелениот појас на Градскиот парк во Скопје. На конкурсот пристигнаа 13 трудови за понудените три локации: во близина на Езерце, во првиот дел на паркот; во близина на Сточарски институт […]