Вести Свет

Квим Тора избран за каталонски претседател

Каталонскиот парламетн го избра Квим Тора за претседател, со што се спречени нови избори во Каталонија, јави Ројтерс. Тора собра 66 гласови, додека 65 пратеници гласаа против. Него за претседател на Каталонија го предложи поранешниот лидер, Карлес Пучдемон.    

Вести Свет Ударни вести

ШКОТСКА: На Каталонија треба да и се дозволи да ја одреди својата иднина

“На шпанската покраина Каталонија треба да и се дозволи да ја одреди својата иднина, а покажаните силни чувства на Каталонците не смеат да бидат игнорирани од меѓународната заедница”, оцени денеска шкотската Влада. – Шпанија и натаму ќе има став дека гласањето не е легитимно, но Шпанија не може да ја игнорира јачината на демонстрираните чувства, […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

По прогласувањето на референдумот за незаконски, Каталонците денеска со генерален штрајк

Каталонците денеска стапуваат во генерален штрајк, кој ќе го блокира функционирањето на најголем дел од регионот кој бара независност, односно од одвојување од Шпанија, пренесува „Би-би-си“. Штрајкот го организираат каталонските синдикати и трговските здруженија, поради, како што се наведува, тешко кршење на правата и на слободите, за време на обидот за одржување на референдумот во […]

Вести Свет Ударни вести

ШПАНИЈА: На референдумот 90 % гласале за независност на Каталонија

Деведесет отсто од гласачите на референдумот во Каталонија гласаа за независност на овој регион од Шпанија, покажуваат прелиминарните резултати од гласањето кое Шпанија го прогласи за илегално. Портпаролот на регионалната влада на Каталонија, Жорди Турул изјави дека 90 отсто од 2,26 милиони Каталонци кои гласале, заокружиле „да“ на гласачките ливчиња за независност. Според него, речиси […]

Uncategorized Вести Свет Топ теми Ударни вести

Референдумот за осамостојување на Каталонија со повредени во брутална полициска акција

Досега се регистрирани 38 повредени лица, најголемиот дел од нив со помали повреди, соопштија здравствените органи во Каталонија, додека во оваа шпанска покраина се случува масовна полициска акција со брутално насилство за да се спречи референдумот за осамостојување на Каталонија од Шпанија. Каталонскиот водач Карлес Пуџдемон го осуди, како што рече, „неоправдливото насилство“ од шпанската […]

Вести Свет Ударни вести

Каталонија се подготвува за утрешниот референдум за независност

  Референдумот е закажан за 1. октомври, а неговото одржување сака да го спречи шпанската влада. Протестите ги организирал најголемиот каталонски синдикат на земјоделци, Унио де Пегесос, кој наведува дека целта на тие протести е борба за демократија и слобода. Каталонија се гледа себе си како посебна држава, со свој јазик и култура и инсистира […]