Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Триесетдневен притвор за Љупчо Палевски, од денот кога ќе биде уапсен

  Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство Скопје, донесе решение со кое го прифати предлогот на обвинителството и на Љ.П. со прекар П. Од Скопје, му определи мерка притвор од 30 дена од денот на неговото пронаоѓање и лишување од слобода, а поради постоење на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Кривичен суд го засметува времето во притвор на Миле Јанакиевски

  Во однос на непотврдените информации кои викендов беа лиферувани во јавноста во однос на обвинетиот Миле Јанакиевски, кој по правосилна пресуда врз основа на ПРИЗНАНИЕ НА ВИНА за предметот „Титаник“ е спроведен на издржување на казната затвор, Основниот кривичен суд ја информира јавноста дека: Во донесената пресуда врз основа на признание на вина со […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Кривичен му ја укина пресудата на Даравелски поради застареност

  Судечкиот совет кој постапува по предметот со К.бр. 414/23 против обвинетиот Д.Д. постпаувајќи по обвинителниот акт на ОЈО Скопје со КО бр. 1856/03 од 18.04.2005 година за кривичните дела Злоупотреба на службена положба и овлатување од чл. 353 ст.3 вв со ст.1 и в.в чл. 22 и чл 45 од КЗ донесе НЕПРАВОСИЛНО РЕШЕНИЕ […]

Вести Изјави Македонија Став Топ теми Ударни вести

Клиника Жан Митрев: Кривичен суд донесе пресуда без судење, блокирани сметките на болницата

  Клиниката Жан Митрев ја информира јавноста дека на еден ден пред да отпочне судскиот процес, од страна на Кривичниот суд е донесено решение за определување на предлог мерки кои предвидуваат целосно блокирање на сметките на болницата.  -Укажуваме дека со донесените мерки целосно се блокира работењето на болницата Жан Митрев, која е здравствена организација од […]

Вести Македонија Ударни вести

Тупанчески: Нова дигитална судница во Кривичниот суд Скопје

  Министерот за правда Никола Тупанчески присуствуваше на промоцијата на новата судница во Основниот кривичен суд Скопје, како дел од оперативниот план за дигитализација на правосудството. Пристапот до правдата доживува целосна трансформација, а придонесот на информатичката технологија нуди бенефити кои нужно ќе доведат до унапредено судство, заштита на човековите права и приближување до вредностите на […]

Вести Македонија

Судскиот совет го суспендираше судијата Владимир Панчевски, екс-претседател на Кривичниот суд

Судскиот совет на денешната седница донел одлука да го суспендира експретседателот на скопскиот Кривичен суд, Владимир Панчевски, кој е обвинет за местење предмети во судот, потврдуваат за „А1 он“, извори од Советот. За судијата е отпочната и постапка за утврдување нестручно и несовесно вршење на судиската функција, но таа сè уште не е завршена во […]

Вести Македонија

Кривичниот суд на систематски преглед

Kомисија од Министерството за правда ќе утврдува дали судските предмети се распределувале по електронски пат или на рака. Прв на систематски преглед е Кривичниот суд. Комисија формирана од Министерството за правда денеска се очекува да го започне увидот во начинот на кој се користел системот АКМИС – Автоматизиран информациски систем за управување со судските предмети […]