Вести Македонија Ударни вести

За првпат во 56-годишното постоење на МАНУ, вработените на штрајк

  Вработените во Секретаријатот и стручните единици на Македонската академија за науки и уметности (МАНУ) информираат дека од денеска стапиле во штрајк и бараат зголемување на нивните плати. „Во овој период, во повеќе наврати, се обидовме да изнајдеме решение за зголемување на платите, но досега не наидовме на разбирање кај Претседателството на МАНУ. За жал, […]

Алтернатива Настани

Самостојна изложба на Ангел Димовски-Чауш во МАНУ

  Денеска, со почеток во 20 часот, во просториите на ликовниот салон на МАНУ ќе се отвори самостојната изложба на македонскиот скулптор, Ангел Димовски – Чауш. Изложени ќе бидат шеесет дела кои се изработени од бронза, дрво, алуминиум и мермер, а го претставуваат авторовиот труд од изминатите 50 години. На изложбата ќе бидат поставени и […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

МАНУ: Нова веб страница со дигитализирани изданија од Блаже Конески

  По повод 100-годишнината од раѓањето на Блаже Конески, Истражувачкиот центар за ареална лингвистика при МАНУ активно се вклучи во одбележувањето на годишнината на првиот претседател и изработи веб-страница со дигитални изданија на делата на Блаже Конески. Првите шест тома од целокупните дела на Блаже Конески го опфаќаат неговото книжевно-уметничко и книжевно-научно творештво, односно  Поезија 1, […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Денови на руската наука во МАНУ

  Во организација на Македонската академија на науките и уметностите, Амбасадата на Руската Федерација во Северна Македонија и Почесниот конзулат на Руската Федерација во Охрид, од денеска до 21 октомври ќе се одржат Денови на руската наука. Во рамки на настанот ќе се одржат четири предавања од различни научни области: вештачка интелигенција, биохемија и молекуларна […]

Вести Македонија Ударни вести

МЗ: Задолжителен карантин за лица кои доаѓаат од сите јужноафрикански земји

Министерството за здравство ја информира јавноста дека Комисијата за заразни билести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лица кои доаѓаат од сите африкански земји. До овој момент во земјава се уште не е детектирано присуство на јужноафриканскиот сој на вирусот. Во текот на утрешниот ден, МАНУ ќе изврши анализа на бирсеви на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МАНУ денеска одбележува 50 години од своето постоење

Македонската академија на науките и уметностите денеска одбележува јубилеј 50 години од формирањето. На Свечена академија што ќе се одржи по тој повод ќе се обратат претседателот на Македонија Ѓорге Иванов и претседателот на МАНУ академик Таки Фити. Во рамки на одбележувањето покрај музичката програма ќе биде прикажан филмот „50 години МАНУ“. МАНУ е основана […]