Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Никола Димитров промовираше невладина организација “Солуција”

  Поранешниот македонски амбасадор, министер и вицепремиер Никола Димитров вчера ја промовира невладината организација „Солуција“, преку конференција со наслов: „Излез…

Повеќе
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Статуси, Ударни вести

ОСМАНИ: Сите колеги да покажеме доблест и фер однос едни кон други

  Министерот за надворешни работи Бујар Османи на својот Фејсбук профил по повод изјавите на Никола Димитров, објави информации за…

Повеќе
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Димитров: Немам целосна доверба во министерот Османи – бара решение со Бугарија по секоја цена

  Никола Димитров денеска на прес-конференција изјави дека во последната година водел внатрешни битки, дека добивал понуди да биде Амбасадор…

Повеќе
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Ударни вести

Димитров: Со сесрдна поддршка и чиста совест во недела ќе гласам за Шилегов

  Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, се јави на социјалните мрежи со порака за поддршка на актуелниот градоначалник Петре…

Повеќе
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Статуси, Ударни вести

Димитров: Прашањето на мојот мајчин јазик не смее да биде во судир со напредокот на државата кон членството

  “Голема благодарност до Парламентарното собрание на Советот на Европа за честа и можноста да ја презентирам македонската европска приказна…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Димитров: Добредојде во РС Македонија за претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен!

  Денеска на скопскиот аеродром  пристигна претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен која ја пречека вицепремиерот за европски…

Повеќе
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Димитров: Прашањето за јазикот не е само одбрана на македонскиот туку и на европскиот идентитет и вредностите кои ги промовира ЕУ

  Димитров пред учесниците на панелот посветен на пристапувањето во ЕУ, насловен: „Патот кон ЕУ: што да очекуваме кога очекуваме?“…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Димитров – Шоле: Американска поддршка на португалското претседателство за отпочнување на пристапниот процес

  Американската поддршка на португалското претседателство и напорите за отпочнување на пристапниот процес ја нагласил Дерек Шоле, советникот на Стејт…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Никола Димитров стана член на ЕЦФР, водечка меѓународната тинк-тенк организација

  На покана на ко-претседавачите на Европскиот совет за надворешни односи (ЕЦФР), вицепремиерот Никола Димитров стана официјален член на ЕЦФР,…

Повеќе