Вести Македонија Ударни вести

Никола Димитров промовираше невладина организација “Солуција”

  Поранешниот македонски амбасадор, министер и вицепремиер Никола Димитров вчера ја промовира невладината организација „Солуција“, преку конференција со наслов: „Излез од лавиринтот на корупцијата и клиентелизмот“.       На настанот учествуваа поранешниот амбасадор на САД во земјава Филип Рикер, поранешниот премиер на Грција и лидер на ПАСОК Јоргос Папандреу и Рајнхард Прибе, кој ја […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

ОСМАНИ: Сите колеги да покажеме доблест и фер однос едни кон други

  Министерот за надворешни работи Бујар Османи на својот Фејсбук профил по повод изјавите на Никола Димитров, објави информации за начинот на кој се водат разговорите за надминување на отворените прашања со Република Бугарија.  “Во интерес на правилно информирање на јавноста, дозволете да информирам за начинот на кој се водат разговорите за надминување на отворените […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Димитров: Немам целосна доверба во министерот Османи – бара решение со Бугарија по секоја цена

  Никола Димитров денеска на прес-конференција изјави дека во последната година водел внатрешни битки, дека добивал понуди да биде Амбасадор најпрво во САД, а потоа на било кое друго место, за да го нема во земјава и да не ги застапува своите ставови околу спорот со Бугарија. Димитров рече дека нема доверба во министерот за […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Димитров: Со сесрдна поддршка и чиста совест во недела ќе гласам за Шилегов

  Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, се јави на социјалните мрежи со порака за поддршка на актуелниот градоначалник Петре Шилегов. Димитров пишува дека се мислел дали да се заложи за кандидат на локалните избори, бидејќи не е партиски човек, но чувствувал обврска кон граѓаните на Скопје да го соопшти мојот став. „Со гласачите од […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Димитров: Прашањето на мојот мајчин јазик не смее да биде во судир со напредокот на државата кон членството

  “Голема благодарност до Парламентарното собрание на Советот на Европа за честа и можноста да ја презентирам македонската европска приказна во срцето на организацијата посветена на човековите права, демократијата и владеењето на правото”, напиша на својот фб Никола Димитров.   Две поенти од денешниот говор: ▪︎ Војните од деведесетите на Балканот се цивилизациски пораз за […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Димитров: Добредојде во РС Македонија за претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен!

  Денеска на скопскиот аеродром  пристигна претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен која ја пречека вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров. Таа пристигна од Албанија каде што изјави дека испратила јасна порака дека иднината на Албанија е во Европската Унија.     За посетата на Урсула фон дер Лајен, Никола Димитров на својот […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Димитров: Прашањето за јазикот не е само одбрана на македонскиот туку и на европскиот идентитет и вредностите кои ги промовира ЕУ

  Димитров пред учесниците на панелот посветен на пристапувањето во ЕУ, насловен: „Патот кон ЕУ: што да очекуваме кога очекуваме?“ посочи дека Северна Македонија успеа да го реши долготрајниот спор за името токму затоа што Грција го призна и прифати правото на граѓаните на самоопределување. Но сега земјата на патот на нејзината евроинтеграција се соочува […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Димитров – Шоле: Американска поддршка на португалското претседателство за отпочнување на пристапниот процес

  Американската поддршка на португалското претседателство и напорите за отпочнување на пристапниот процес ја нагласил Дерек Шоле, советникот на Стејт департментот и посебен советник на државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, со надлежност во однос на важни прашања од надворешната политика, попладнево во телефонски разговор со вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров.       […]

Вести Македонија Ударни вести

Никола Димитров стана член на ЕЦФР, водечка меѓународната тинк-тенк организација

  На покана на ко-претседавачите на Европскиот совет за надворешни односи (ЕЦФР), вицепремиерот Никола Димитров стана официјален член на ЕЦФР, водечка меѓународна тинк-тенк организација, посветена на европската надворешна и безбедносна политика, информираат од Владата. По тој повод, Димитров денеска се сретна со заменик-директорката на ЕЦФР, Весела Чернева, со која разговараа за неговата улога како член […]

Вести Македонија Ударни вести

Никола Димитров за “Та Неа”: Соработката е инвестиција во стабилноста

  Вицепремиерот и поранешен министер за надворешни работи Никола Димитров во интервју за грчкиот весник „Та Неа“ зборува за Преспанскиот договор и билатералните односи Скопје-Атина, како и за европската перспектива на Северна Македонија и регионот. Прашан за важноста на Преспанскиот договор, Димитров истакнува дека е уверен во историското значење на овој договор бидејќи отвори можност […]