Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Министерство за правда подготвува нов допис за екстрадиција на Груевски

  Министерството за правда подготвува нов допис за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, најави министерот Кренар Лога во емисијата Клик плус на ТВ 21. Тој вели дека писмото е поврзано и со 9 други случаи, додека во образложението  за екстрадиција ќе пишува дека казната ќе ја одлежува во Хашките ќелии, кои ги исполнуваат условите, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Нови барања за екстрадиција на Никола Груевски, Африм Исмаиловиќ и Алил Демири

    Министерството за правда во наредниот период ќе поднесе нови барања за екстрадиција на Никола Груевски, Африм Исмаиловиќ и Алил Демири. За Никола Груевски досега е испратено едно барање за екстрадиција од ноември 2018 година и едно дополнување на барањето за екстрадиција од јуни 2019 година. Екстрадицијата е побарана за сите случаи за кои […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Никола Груевски не е во С. Македонија, ниту пак, бил во земјава за својот роденден

  Објавата дека експремиерот Груевски е во земјава се темели само на тврдењето дека неговата Фејсбук страница има четворица администратори кои се наоѓаат во Македонија, па оттаму се вади и заклучокот дека и Груевски е тука. Логичниот заклучок е дека за високопрофилиран политичар од негов ранг и калибар, којшто е баран во земјава и за […]

Вести Македонија Ударни вести

Пресуда за “ТНТ”: За Груевски 9 години, а за Јанакиески 3 години затвор

  Никола Груевски, Миле Јанакиески, Тони Трајковски и Елисавета Најдовска се прогласени за виновни во судскиот процес ТНТ, пренесува Телма. Во периодот од 1-ви април 2012 до крајот на истата година, тогашниот претседател на Владата, Груевски заедно со министерот за транспорт Јанакиески, одлучиле да му се одмаздат на Фијат Цановски, заради неговата одлука да ја […]

Вести Македонија

Груевски и Мијалков ставени на црната листа на САД

  Американскиот Стејт департментот ги стави на црната листа за патување поранешниот премиер на Република Северна Македонија Никола Груевски и екс директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков, како и нивните потесни семејства. Во соопштението се истакнува дека Стејт департментот ги презел овие активности поради нивна вмешаност во значителна корупција „Во неговото […]

Вести Македонија Ударни вести

Апелација ја потврди казната од 1,5 години затвор за Груевски за шамарите пред Општина Центар

  Апелацискиот суд ја потврди затворската казна од 1 и пол година за поранешниот премиер Никола Груевски за предметот „Насилство во општина Центар“, којшто се однесува на шамарите и демолирањето на бараките на Општина Центар во периодот на неговото владеење. „Второстепениот суд постапувајќи по жалбите од обвинетите и нивните бранители, изјавени против првостепената пресуда – […]

Вести Македонија Свет Ударни вести

Унгарската опозиција води на анкетите, нивниот лидер сака да го екстрадира Груевски

  Опозициската алијанса од шест политички партии во Унгарија има предност на предизборните анкети од 4 проценти пред владејачката партија „Фидеш“ на Виктор Орбан, пишува британскиот весник Гардијан. Поддршката на здружената опозиција во моментов изнесува 39 отсто, партијата на Орбан има популарност од 35 отсто, додека 23 отсто од граѓаните не одлучиле за кого ќе гласаат. […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Заев: Груевски да си дојде дома, да продискутираме ако има што да каже

  Премиерот Заев, по повод изјавата на бегалецот Груевски, денеска изјави дека Груевски има право да коментира како што мисли, но ако сака вистински да помогне, многу поцелисходно би било тоа да го прави од тука. -Груевски да си дојде дома, да продискутираме ако има што да каже. Сѐ што почнала минатата Влада и што […]

Вести Став Топ теми Ударни вести

СТАВ: Мерсел Биљали – БЕЗ НЕРВОЗА

    “Јас немам дилеми дека ќе добиеме преговори, утре или задутре, како што немам дилеми дека тие ќе бидат со многу построга методологија од досегашната. Нашата држава исполни тешки задачи, и тука мора да следи наплатата. Реално, проблемот не е во внатрешните реформи во ЕУ и во стагнацијата на истите во Македонија. Тоа е […]

Вести Изјави Статуси

Груевски: Ме осудија брзо поради…

Екс премиерот Никола Груевски од Будимпешта, каде се наоѓа во бегство, ги коментира судските постапки кои се водат во земјава за него и за актуелниот премиер, Зоран Заев.  ”….најверојатно апелациските судии и Кацарска во Основниот суд претходно брзаа да го решат предметот ,,Тенк,, за да не ме држат во неизвесност и во исчекување. Тоа е […]