Вести Македонија Ударни вести

МОН: Септемвриската плата за 32.500 вработени во образованието повисока за 15%

  Септемвриската плата за вработените во основното и средното образование е повисока за 15 проценти. Тоа значи дека околу 32.500 вработени, од кои 25.000 наставници, добиваат дополнителна мотивација за работа и лично вложување во унапредувањето на квалитетот на националниот образовен систем.    Заедно со досегашните зголемувања од 21 процент, вработените во образованието добиваат историски најголема поддршка. И во […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Препораки за заедничко одбележување на историски личности со Бугарија

  Препораки на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања усвоени од страна на Заедничката меѓувладина комисија формирана согласно Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија    Препораки за заедничко одбележување на историски личности  СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ Мисионерското дело на Светите браќа Кирил и Методиј ги […]

Вести Македонија Став Ударни вести

На образованието му треба сериозно проветрување од насилници

  Објавата на средношколка за случувањата во средното музичко училиште „Илија Николовски Луј“, која беше пренесена во медиумите,  го реактуелизира долгогодишниот проблем со непедагошко, непрофесионално и насилничко однесување на наставниците кон учениците. Кога училиштето станува небезбедна средина во која децата се подложени на малтретирање, омаловажувања и притисоци, тоа не значи само кршење на Конвенцијата за правата […]

Вести Македонија Ударни вести

Средношколци симулираа владина седница: Да се отстрани политичкото влијание врз образованието

  Праведна држава со нулта толеранција за корупцијата, добро организиран и квалитетен образовен и здравствен систем, социјална држава во која помошта оди на вистинското место се прашањата што учениците од повеќе средни училишта од Валандово, Гевгелија, Велес и Скопје ги отворија во рамки на денешната посета на Владата, што ја организираше заменичката на претседателот на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

СОНК не се согласи со владината понуда за покачување на платите од 12 проценти

  Членството на СОНК не се согласи со владината понуда за покачување на платите од 12 проценти, и натаму останува на барањето за покачување од 18,4 проценти. Продолжува штрајкот на вработените во основното и средното образование, а од денеска градинките пак ќе ги примаат децата од предучилишна возраст. Советот на Синдикатот за образование како причина […]

Вести Македонија Ударни вести

МОН: Разумно е да продолжи наставата и да се интензивираат преговорите

  Секој изгубен ден и час од образовниот процес е на директна штета на учениците и никој не може да ги надомести. Затоа, Министерстевото за образование и наука ја поздравува иницијативата од Советот на СОНК за интензивирање на преговорите за зголемувањето на платите на наставниците но не и одлуката да се продолжи со штрајк. Неодговорно […]

Вести Македонија Ударни вести

Влада: Одбиена понудата за 2500 денари покачување – СОНК ги става личните интереси пред оние на децата

  Владата во преговорите со СОНК, понуди зголемување за 10% на платите кои ќе се обезбедат со ребалансот на Буџетот. Тоа значи дека наставниците и воспитувачите би добиле просечно зголемување за 2.500 денари на нивните месечни примања. Воедно и методологијата со која Владата ќе обезбеди континуиран раст на платите, ќе обезбеди трајно решавање на социјалниот […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Потпишана Програма за соработка со Бугарија во областа на образованието и науката

  „Задоволство ми е што со денешното потпишување на програмата помеѓу Северна Македонија и Бугарија, двете земји и формално ја продолжуваат соработката во областа на образованието и науката и со тоа го обезбедуваат континуитетот на заложбите за унапредување на овие две општествени сфери, од кои, верувам сите сме согласни дека во многу голема мера зависи севкупниот […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Првоодделенците од септември ќе учат од шаренолик учебник полн со експерименти

    Од септември првоодделенците ќе учат по нова наставна програма за што привршува подготовката на материјалите за учење. За предметот природни науки во тек е печатење на нов материјал на чија изработка работеа авторките: Билјана Лазареска, Биљана Стојановска, Соња Кирковска, и Нела Слезенкова Никовска. “Создадовме прекрасен материјал кој ќе биде интересен и возбудлив за […]

Вести Македонија Ударни вести

Граѓанската иницијатива поднесе барање до ДИК за собирање потписи за референдум

  Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има”, поднесе Барање до Државна изборна комисија, за распишување референдум за дигиталните учебници. Од денеска до четврток треба да соберат 100 потписи за да се прифати оваа иницијатива. Граѓаните ќе можат да го дадат својот потпис во подрачните одделенија во Центар и во Битола. Од иницијативата закажаа за […]