Вести Македонија Ударни вести

Од денес стартува исплатата на минималната плата од 18.000 денари

  Од денес, 80.000 вработени, наши сограѓани, работници во различни дејности и индустрии, земаат 18.000 денари минимална плата според последните законски измени и дополнувања за раст на минималната плата од март годинава. Владата во дијалог со бизнис заедницата, синдикатите и сите засегнати страни во изминатиот период постигна договор за зголемување на најниските плати, а утврдена […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Владата ги укина ковид сертификатите за влез во молови и за излез од државата

  Владата донесе одлука да се укине мерката за задолжително поседување КОВИД-19 сертификат за влез во трговски центри/молови, за кои останува како задолжително носењето заштитни маски, додека обврска за задолжително поседување на КОВИД-19 сертификат останува за влез во угостителските објекти каде што се служи храна/пијалак, кои се во состав на трговски центри/молови. Владата  на вчерашната […]

Вести Македонија Ударни вести

Од денеска ограничени маржи наместо замрзнати цени

  Денес стапи на сила одлуката за одредување највисоки трговски маржи на продажните цени на основните прехранбени производи во трговијата на големо и мало, која ја донесе Владата на предлог на Министерството за економија и престанува да важи одлуката за замрзнување на цените на основните прехранбени производи. Новата одлука, во која на листата на основни […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Решенија за изолација ќе се објавуваат на веб-страната на ДСЗИ

  На седница на Владата, донесен е заклучок за начинот на изработување и доставување на решенија за изолација за лица кои се позитивни на КОВИД-19 или се контакти на позитивни лица. Според новиот предлог, решенијата за лицата кои треба да бидат во изолација ќе се објавуваат на веб страницата на Државниот санитарен и здравствен инспекторат […]

Вести Македонија Ударни вести

Од први март се намалува цената на паркирање во Скопје

  Управниот одбор на јавното претпријатие „Градски Паркинг“ – Скопје донесе одлука за намалување на цената за паркирање во Скопје од први март.   Со оваа одлука се предвидува намалување на цените на услугите на ЈП „Градски паркинг“, со што цената за паркирање се намалува во зонското паркирање, во зона А0 од 100 се намалува […]

Вести Македонија Ударни вести

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

    Владата на втората, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот на второто полугодие на учебната година за основните и средните училишта да се одложи, односно наставата со физичко присуство да продолжи на 1 февруари, согласно заклучокот од Главниот координативен кризен ковид-19 штаб и согласно епидемиолошките информации дека земјата […]

Вести Македонија Ударни вести

Владата ја усвои Предлог-одлуката за прогласување на дел Малешево за заштитен предел

  Владата ја усвои Предлог-одлуката за прогласување на дел од Малешевските Планини за заштитено подрачје во категорија V – заштитен предел, со што територијата на заштитени подрачја на ниво на државата се зголеми на 13,8%, информира министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини.     Површината на идното заштитено подрачје – Заштитен предел […]

Вести Македонија Ударни вести

Нова владина одлука: Се спречува злоупотребата на службени возила

  На вчерашната седница на Владат беше донесена нова одлука со која се дефинира и регулира користењето на службените возила во сопственост или користење на државата. Со одлуката се опфатени носителите на јавни функции именувани од страна на Владата, односно сите директори и вработени во државната управа и во министерствата. Одлуката ќе важи и за […]

Вести Македонија Ударни вести

Свадби ќе се организираат и во затворен простор до максиумум 250 гости

  На предлог на Министерството за економија, Владата денеска донесе одлука од 1 јули да се дозволи организирање на свадби и во затворени простории со максимум 250 лица, но не повеќе од 40% од капацитетот на просторот, објави на својот Фејсбук профил министерот за економија Крешник Бектеши. Оваа одлука ќе почне да се применува од […]

Вести Македонија Ударни вести

Влада: Одобрен е превоз на патници со максимален капацитет на превозните средства

  Владата на вчерашната 81. седница, ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести да се одобри превоз на патници со максимален капацитет од 100% на сите превозни средства со максимално почитување на мерките и протоколите за заштита од КОВИД-19, со обврска превозниците одговорно да ги спроведуваат и контролираат мерките за лична заштита заради превенција […]