Алтернатива Музика и Филм Настани

Филмови во КИНОТЕКA

  Разновидност – тоа е карактеристиката на филмската понуда на Кинотека за месец октомври. Зошто? Затоа што има филмови од разни кинематографии, со различни датуми кога се создадени, со различен естетски дискурс, од различни жанрови. Сепак доминира играната форма, која е и најпопуларна. Нема да погрешиме ако го издвоиме творештвото на познатиот и ценет германски […]

Вести Македонија Ударни вести

Во тек е етапната исплата на октомвриските пензии

  Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 31.10.2022 година (понеделник) започнува етапната исплата на пензиите за месец октомври, кои продолжуваат да се исплатуваат предвремено.   Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат картички ќе се реализира во четири групи, според висината на пензијата: За […]

Вести Македонија Ударни вести

Во тек е етапната исплата на октомвриските пензии

  Министерството за труд и социјална политика известува дека денеска 26.10.2021 год. (вторник) започна етапната исплата на октомвриските пензии. Пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно, со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот КОВИД-19. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат […]

Алтернатива Настани

Програма на КИНОТЕКА: ЛОВ НА ФИЛМСКИОТ ОКТОМВРИ

  Има една стара изрека која тврди дека најмногу се лаже пред секс, за време на политичка кампања и по лов. А, како тoа изгледа кога во прашање се филмовите? Американските продуценти, на пример, пред триесеттина години ловеа (и) политички поени со ЛОВОТ НА ЦРВЕНИОТ ОКТОМВРИ (The Hunt for Red October, 1990) на Џон МекТирнан […]

Хороскоп

Неделен хороскоп 03.10 – 09.10.2016

Овен Довербата и стабилноста во заедничките односи ќе ви станат исклучително важни во љубовниот живот. Својата силна љубов ќе ја упатите кон партнерот, кој ќе биде пријатно изненаден. Тие кои се сеуште се сами, ќе бараат сериозна љубов, верувувајќи дека тоа е возможно веднаш. Ја најдовте златната средина помеѓу работата и задоволството. Многу овнови во […]