Categories: Вести, Изјави, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Османи и Касами го осудија нападот врз болницата во Газа

  Министерот за надворешни работи, Бујар Османи смета дека нападот врз болницата во Газа е „нехуман чин на терор“.  Тој…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Став, Ударни вести

Заканите по живот не се слобода на изразување! Солидарност со активистката и новинарката Рита Бехадини!

  Платформата за родова еднаквост најостро ги осудува говорот на омраза и заканите кон новинарката и активистка Рита Бехадини и…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Став, Ударни вести

Кривична одговорност за експлицитните закани кон новинарката Рита Бехадини од Алсат М

  Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) бара итна реакција за експлицитните закани упатени кон новинарката на Алсат М, Рита…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Став, Ударни вести

ЕФН го осудува недоличното однесување на државните функционери кон новинарите во земјава

  Во изминатите денови, државни функционери во Северна Македонија во неколку наврати вербално малтретираа новинари и медиуми. Европската федерација на…

Read More
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Ударни вести

Ковачевски со осуда за вандализмот врз македонскиот клуб во Благоевград

  Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во…

Read More
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Ударни вести

Османи со осуда за нападот врз секретаротот на бугарскиот клуб во Охрид

  Министеро Бујар Османи го осуди синоќешниот напад врз секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид и побара…

Read More
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Ударни вести

Ковачевски: Најостро ги осудувам нападите врз полицијата

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски ги осуди нападите врз полицијата, истакнувајќи дека иако протестите се демократско право насилството не…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Став, Ударни вести

Демократски сојуз: Осуда на насилството и ригорозни казни

  Демократскиот сојуз најостро го осудува организираниот напад на учесниците на протестите и бараме брза реакција на службите за безбедност…

Read More
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Ударни вести

Ковачевски: Насилството не се решение на ниту еден проблем

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски ги осуди нападите врз полицијата истакнувајќи дека иако протестите се демократско право насилството не…

Read More