Вести Изјави Македонија Ударни вести

Ковачевски: Најостро ги осудувам нападите врз полицијата

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски ги осуди нападите врз полицијата, истакнувајќи дека иако протестите се демократско право насилството не може да се оправда со ништо. “Најостро ги осудувам вчерашните настани кои за голема среќа не резултираа фатално за граѓаните. Никаков револт не може да оправда употреба на огнено оружје од страна на цивили, каменување, […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Демократски сојуз: Осуда на насилството и ригорозни казни

  Демократскиот сојуз најостро го осудува организираниот напад на учесниците на протестите и бараме брза реакција на службите за безбедност и полицијата. Првичните информации и објавените видеа и фотографии ги потврдуваaт сомневањата дека се работи за смислен напад и провокација, со цел да се предизвикат судири од пошироки размери и потешки последици,меѓу другото и на […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Ковачевски: Насилството не се решение на ниту еден проблем

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски ги осуди нападите врз полицијата истакнувајќи дека иако протестите се демократско право насилството не може да се оправда со ништо. “Тоа што синоќа се случи пред Собранието не е вистинското лице на европска Република Северна Македонија, земја членка на НАТО. Протестите се демократско право на секој граѓанин, но насилството […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ДС: Полицискиот разговор со новинарката Делевска му припаѓа на времето на режимот

  Демократскиот сојуз го осудува повикувањето на полициски разговор поради напишан текст на новинарката Соња Делевска од порталот „Сакам да кажам“ и го повикува министерот за внатрешни работи да преземе мерки и да ги санкционира одговорните лица кои го одобриле и спровеле овој чин. Повикувањето новинари на полициски разговор поради напишан текст кој не претставува […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ДС: Обвинителстово да ги гони сите убијци и прикривачи на убиството на хрватскиот ракометар

  Демократскиот сојуз жестоко го осудува бруталното убиство на хрватскиот ракометар Денис Тот, ги повикува надлежните институции да ги доведат пред лицето на правдата сите негови убијци и да ги расветлат сите мистерии околу овој свиреп настан. Демократскиот сојуз е особено загрижен поради ненавремената реакција на надлежните органи и здравствените институции веднаш по убиството, како […]

Вести Македонија Ударни вести

Боки 13 осуден на затворска казна од 9 години за „Меѓународен сојуз“

  Основниот кривичен суд Скопје денеска ја изрече пресудата за судскиот случај „Меѓународен сојуз“. Судот досуди три затворски казни: Бојан Јовановски (Боки-13) е осуден на 9 години затворска казна за делата измама и перење пари, Јасна Мандиќ Ерцеговиќ доби казна-затвор од 4 години за помагање на двете дела и една година затвор доби и Христина […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Американскиот сенат го осуди Путин како воен злосторник

  Сенатот на САД едногласно донесе резолуција со која рускиот претседател Владимир Путин се осудува како воен злосторник, пренесува Дојче веле. Длабоко поделениот Конгрес на САД покажа единство во случајот на Владимир Путин и едногласно ја поддржа резолуцијата со која рускиот претседател се осудува како воен злосторник. Освен тоа, резолуцијата ги осудува и Руската Федрација, […]

Вести Изјави Македонија Став Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Го осудувам чинот на отворена воена агресија од Русија врз Украина

  Претседателот на Владата на Северна Македонија, Димитар Ковачевски на социјалните мрежи го осуди чинот на отворената воена агресија на Руската Федерација на Украина. „Го осудувам чинот на отворена воена агресија од страна на Русија врз Украина. Војната е најлошиот начин за решавање на недоразбирањата, а агресијата врз Украина е закана и за европскиот и […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски: Силна осуда за воените дејствија на Русија над Украина

  Претседателот Стево Пендаровски по повод инвазијата на Украина од страна на Русија, во име на македонските граѓани изрази солидарност со украинскиот народ.: „Изразувам силна осуда за воените дејствија кои Русија ги презема над Украина, што неизбежно ќе водат кон ненадоместлива загуба на човечки животи и материјална штета. Инвазијата на Украина од страна на Русија […]

Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Осуда за одлуката на Русија за признавањето на Донецк и Луганск како самонаречени „Народни Републики“

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски преку својот Твитер профил ја осуди одлуката на Руската Федерација да ги признае регионите Донецк и Луганск во Украина како „Народни Републики“. Премиерот Ковачевски на социјалната мрежа напиша: „Ја осудувам одлуката на Русија за признавање на Донецк и Луганск како самонаречени „Народни Републики“. Ваквиот чин […]