Categories: Вести, Македонија, Став, Ударни вести

ДС: Полицискиот разговор со новинарката Делевска му припаѓа на времето на режимот

  Демократскиот сојуз го осудува повикувањето на полициски разговор поради напишан текст на новинарката Соња Делевска од порталот „Сакам да…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Став, Ударни вести

ДС: Обвинителстово да ги гони сите убијци и прикривачи на убиството на хрватскиот ракометар

  Демократскиот сојуз жестоко го осудува бруталното убиство на хрватскиот ракометар Денис Тот, ги повикува надлежните институции да ги доведат…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Боки 13 осуден на затворска казна од 9 години за „Меѓународен сојуз“

  Основниот кривичен суд Скопје денеска ја изрече пресудата за судскиот случај „Меѓународен сојуз“. Судот досуди три затворски казни: Бојан…

Повеќе
Categories: Вести, Свет, Топ теми, Ударни вести

Американскиот сенат го осуди Путин како воен злосторник

  Сенатот на САД едногласно донесе резолуција со која рускиот претседател Владимир Путин се осудува како воен злосторник, пренесува Дојче…

Повеќе
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Став, Топ теми, Ударни вести

Ковачевски: Го осудувам чинот на отворена воена агресија од Русија врз Украина

  Претседателот на Владата на Северна Македонија, Димитар Ковачевски на социјалните мрежи го осуди чинот на отворената воена агресија на…

Повеќе
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Пендаровски: Силна осуда за воените дејствија на Русија над Украина

  Претседателот Стево Пендаровски по повод инвазијата на Украина од страна на Русија, во име на македонските граѓани изрази солидарност…

Повеќе
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Статуси, Топ теми, Ударни вести

Ковачевски: Осуда за одлуката на Русија за признавањето на Донецк и Луганск како самонаречени „Народни Републики“

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски преку својот Твитер профил ја осуди одлуката на Руската Федерација…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Став, Ударни вести

ЗНМ: Осуда за непрофесионалниот однос на државен службеник кон снимател на ТВ21

    Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) го осудува односот од страна на државен службеник кон снимателот Африм Јонузи…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Став, Ударни вести

ЗНМ и ССНМ: Осуда за омаловажувачкиот и непримерен однос на Јакимовски кон новинарите

  Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) го осудуваат денешниот непримерен и…

Повеќе
Categories: Спорт, Топ теми, Ударни вести

ФФМ до УЕФА: Најстрога казна за националистичкиот испад на Марко Арнаутовиќ

  Фудбалската федерација на Мaкeдонија најостро го осудува националистичкиот испад на австрискиот репрезентативец Марко Арнаутовиќ, после постигнатиот гол на натпреварот…

Повеќе