Categories: Вести, Изјави, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Арбен Таравари го предизвикува Али Ахмети во трката за претседател

  Во статус на социјалната мрежа Фејсбук, претседателот на Алијансата за Албанците и истовремено кандидат за претседател на опозициската коалиција…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Објавен Јавниот повик за признанието „Успешни млади“ за 2022 година

  Кабинетот на Претседателот на РС Македонија продолжува со имплементација на проектот „Успешни млади“, признание кое што се доделува во…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Повик за протест на МПЦ-ОА против Законот за родовна еднаквост

  Македонска православна црква организира протест под мотото „За нашите деца, за нашата иднина“. Протестот се организира против предлог-Законот за родова…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Повик за аплицирање за субвенции за одржување на постоечки лозови насади

  Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги повикува земјоделците навремено да аплицираат за директните плаќања по обработлива земјоделска површина…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Регионалниот фонд за предизвици го отвори Третиот повик за финансирање проекти во образованието

  Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ) го отвори Третиот повик за изразување интерес и поканува апликанти од сите економии и…

Read More
Categories: Алтернатива, Вести, Македонија, Настани, Ударни вести

Повик до македонските уметници за учество на Првото уметничко биенале во Малта 2024

  Амбасадата на Северна Македонија во Рим, надлежна и за Малта,  информира за повикот на претседателот на националната Агенција за…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Повик до коњаниците да се пријават за Манифестацијата „Десет дена Крушевска Република“

  Општина Крушево и Манифестацијата научно културни средби “Десет дена Крушевска Република”, во пресрет на одбележување на големиот празник Илинден…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Град Скопје: Јавен повик за ангажирање на образовни асистенти

  Град Скопје објави Јавен повик за ангажирање асистенти за потребите на учениците со посебни образовни потреби во Средните училишта…

Read More