Вести Македонија

ВЕЛОСИПЕДОТ СЕ УШТЕ НАЈМУДРА ОПЦИЈА ЗА ТРАНСПОРТ

Светскиот ден на велосипедистите оваа година Град Скопје го дочека справувајќи се со предизвиците на светската пандемија на коронавирусот која го наметна велосипедот како најбезбедно превозно средство од аспект на превентивната заштита од Ковид-19. Во тек е јавниот повик за субвенционирање за купување на велосипед за жителите на Скопје кој градот ко распишува веќе неколку […]

Вести Македонија Ударни вести

“АЛКАЛОИД нема да ги зголеми цените на ниту еден производ

  Компанијата „Алкалоид АД Скопје“ во моментов работи со максимална искористеност на своите производни капацитети и човечки ресурси кои ни се на располагање. Направивме реорганизација на сите процеси со цел да ги задоволиме барањата на македонскиот пазар за лекови, дезинфициенси, медицински алкохол, антисептици и останати средства со антибактериско дејство. Во моментов, заради големата побарувачка на […]

Вести Македонија Ударни вести

ВИДЕО: Хотел во центарот на Скопје во карантин, двајца странци се тестираат за коронавирус

Екипата на ТВ21 има ексклузивни снимки од акцијата која ја спроведе МВР заедно со лица од Министерството за здравство. Министерот Венко Филипче потврди дека двајцата пациенти се во хотелската соба и со нив во тек е интервју. Земени се брисеви и за неколку часа резултатите ќе бидат готови. Едниот е од Сингапур, другиот од Австралија и во […]

Вести Изјави Македонија

ДОМ: Поддршка за иницијативата за архитектонско-урбанистички конкурс за “Треска”

Зелената партија ДОМ ја поддржува иницијативата Општина Центар да распише конкурс за избор на архитектонско-урбанистичко решение за локацијата на фабриката “Треска”. ДОМ се придружува на заложбите на граѓанскиот сектор и на Асоцијацијата на архитекти на Македонија, Академијата на архитекти, Комората на овластени архитекти и овластени инженери, Архитектонскиот факултет во Скопје и на бројни експерти. Конкурсот […]

Вести Македонија

Боки 13 снимен како влегува дома кај Катица

Обвинителката Вилма Русковска во судницата денеска презентираше докази прибрани со посебни истражни мерки и за Бојан Јовановски, првообвинет во Рекет. Тој бил тајно следен во Скопје и во Охрид. Се прикажуваат снимки како Боки, со едно машко и едно женско лице со руса коса влегуваат во возило. Јовановски бил снимен како се среќава со едно […]

Алтернатива Настани

Продукција Златен Заб: БЕЗКОНЦЕПТУАЛЕН СТЕНД АП СО СЕМИР ГИЦИЌ

Продукција Златен Заб Ви претставува: БЕЗКОНЦЕПТУАЛЕН СТЕНД АП СО СЕМИР ГИЦИЌ и неговата гостинка: Ивана Наскова. Во Среда (19.02.) во Тетово, НУЦК “Иљо Антески-Смок”, во Четврток (20.02.) во Гостивар, НУЦК “АСНОМ”, во Петок (21.02.) во Кичево, НУЦК “Кочо Рацин” и во Сабота (22.02.) во Струга, НУЦК “Браќа Миладиновци”. Настапите почнуваат во 20:00ч. 150 ден. е […]

Вести Изјави

ДОМ: Европските зелени со силна поддршка за македонската евроинтеграција

Денес, во Скопје, зелената партија ДОМ организираше трибина на тема “Перспективите на македонската евроинтеграција” на која пред присутните се обратија генералната секретарка на Европската зелена партија, Мар Гарсија, лидерката на ДОМ и пратеничка, Маја Морачанин, пратеничката од ДОМ, Лилјана Поповска, претседателот на Комисијата за надворешна политика на ДОМ, Емил Крстевски и претседателот на МОДОМ, Бојан […]

Вести Македонија Ударни вести

Лажна дојава за бомба го евакуираше „Сити мол“

Лажна била дојавата за бомба, поради која денеска неколку часа беше затворен трговскиот центар „Скопје сити мол“. Од Министерството за внатрешни работи за МИА потврдија дека дојавата била лажна, но оти се уште се трага по лицето кое пријавило дека има бомба во трговскиот центар. Поладнево беше извршена евакуација во Трговскиот центар „Скопје сити мол“ […]

Вести Македонија

На Скопје му фалат 8.000 паркинг места, а „Градски паркинг“ нема пари за нови гаражи

На Скопје во моментов му недостигаат околу 8.000 паркинг места за да го реши проблемот со паркирањето на возилата, но ЈП „Градски паркинг“ нема доволно финансии за да инвестира во изградба на монтажни или катни гаражи со кои би се надминал ваквиот недостиг. – ЈП „Градски паркинг“ – Скопје со моменталниот ценовник на услуги не […]

Алтернатива Настани

THE BEST OF STAND UP *Special Guest CHELSEA HART

Продукција ЗЛАТЕН ЗАБ Ви претставува: STAND UP Четврток 24.10.19 во 21:00ч. Скопје – Public Room Никола Тодороски заедно со Зоран Донев и Никола Сиљаноски *Специјален гостин: Chelsea Hart која ќе го збогати шоуто со сет на англиски 250 денари билети online: https://zlatenzab.mk/event/the-best-of-stand-up-special-guest-chelsea-hart/ Петок 25.10.19 во 21:00ч. Охрид-Jazz Inn Club Chelsea Hart (Потекнува од Аљаска, настапувала […]