Вести Македонија

Обновена бојата на 110 такси станици во Скопје

  Екипи на Јавното претпријатие Улици и патишта – Скопје по налог на Град Скопје изминатиов период интензивно работеа на обнова на избледената хоризонтална сигнализација на такси станиците на градските сообраќајници. Такси станиците беа обележувани во рамките на пролетната работна акција, а паралелно се работеа и на останатите градски улици. Од 162 такси станици досега е обновена хоризонталната сигнализација на 110 такси […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Скопје доби регионален Центар за извонредност на стручно образование и зелени иновации

  На Машинскиот факултет – Скопје, при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ се отвори нов  Центар за извонредност во стручно образование и обука за зелени иновации, кој е единствен од ваков вид во регионот. Овој центар се воспостави и функционира во тесна соработка со уште три центри од ист вид кои се наоѓаат во Австрија, Финска […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Еврокомесарот Вархеји денеска ќе престојува во Скопје

  Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји во рамките на неговата турнеја низ регионот која ги опфаќа и Хрватска, Бугарија и Албанија, денеска ќе престојува во Скопје. Вархеји ќе допатува од Софија каде што вчера оствари средби со бугарскиот државен врв. Во Софија тој учествуваше и на конференција за зајакнување на регионалната соработка и интеграцијата во […]

Вести Македонија Ударни вести

ЈП “Водовод и канализација”: Скопјани пијат чиста и квалитетна вода

  Град Скопје и ЈП Водовод и канализација ги информираат скопјани  дека, според анализите направени во Секторот за санитарна контрола, кој е всушност прва лабораторија во државата која го акредитира своето работење според стандардот ИСО17025:2018, пијат чиста и квалитетна вода. Секторот за санитарна контрола во периодот од 11.04.2022 до 15.04.2022 зема 186 примероци за физичко-хемиска […]

Вести Македонија Ударни вести

Не е точно дека во Скопје паднал руски воен дрон

  Извори од МВР за медиумите потврдија дека по пријавата постапиле и нивни претставници го проверувале атарот на Арачиново, но не нашле ништо. Никаде не се спомнува дека станува збор за руски воен дрон како оној во Загреб, како што сугерира објавата. Имено, во Загреб не падна руски воен дрон, туку, како што изјави хрватскиот […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

Концерт на DJ TIESTO во Скопје во јуни

  КОНЕЧНО ВО СКОПЈЕ! 16-ти јуни, Стадион на АРМ   TIESTO доаѓа во Скопје на 16-ти јуни на стадионот на АРМ, поголем од било кога досега и неговиот настап е ексклузивен, ако се земе во предвид дека последниве неколку години настапува или во Америка или само на големи фестивали какви што се Ultra Music и […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Испад на далекуводот и пожар се причините за прекин на ел.енергија во Скопје

  Испад на далекуводот од ТС Скопје 4 кон ТС Бунарџик и пожар во близина на трансформаторската станица, беше причина за прекин на снабдувањето со електрична енергија во поголем дел од Скопје, делови од Велес и Овче Поле. Овие два фактори го условија испаѓањето од погон на двата 400/110 кV трансформатори, а со тоа и […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пожар околу трафостаницата во Пинтија е причината за прекин на ел.енергија

  Причина за прекинот во напојувањето со електрична енергија во поголемиот дел на Скопје, е дефект во трафостаницата во Пинтија, изјавија од МЕПСО за МИА. Според првичните сознанија, во близина на трафостаницата имало пожар.     Во Скопје има неколку вакви високонапонски трафостаници од кои едната е на локацијата во Пинтија каде во моментов гори […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Во голема акција на полицијата во Скопје и Куманово приведени се 10 лица

  Денеска, по преземени повеќемесечни мерки и активности по насока на Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога во содејство со Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, Одделот за специјални […]

Алтернатива Македонија Настани Спорт

Coca-Cola Дедомразовската трка се враќа во Скопје – Еве каде може да се пријавите!

    Во недела на 26 декември, по пауза од една година, повторно ќе се одржи традиционалната Coca-Cola Дедомразовска трка, во која повеќе стотици учесници во дедомразовски костуми ќе трчаат во главниот град.     Трката покрај натпреварувачки има и забавен карактер па во неа се добродојдени да се пријават учесници од сите старосни групи. […]