Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачки рече дека министерката е на седативи, а Петровска најави дека ќе се видат на суд

  Јавниот интерес за политичарите мора да биде над се, како и зголемената потреба од отчетност и одговорност на избраните и именуваните функционери кои на располагање го имаат државниот имот и носат одлуки кои може да имаа трајни последици за сегашните и идните генерации, на јавноста и обелоденуваме дека во владата има министер кој не […]

Вести Македонија Ударни вести

ЗНМ: Миленко Неделковски го изгуби судскиот спор против Секуловска, Србиновски и Пировска

  Основниот граѓански суд Скопје го одби како неосновано тужбеното барање на Миленко Неделковски за утврдување на одговорност за клевета и надомест на штета против новинарите Пред Основниот граѓански суд Скопје на ден 06.12.2021 година беше поднесена тужба од страна на Миленко Неделковски против новинарите Дејан Србиновски и Билјана Секуловска како и против директорката на […]

Вести Македонија Ударни вести

ИРЛ: МАЛМЕД бара да се казни Жан Митрев поради непријавени клинички испитувања

  Придружуван од двајца адвокати и подготвена презентација „Факти за Ковид“ доктор Жан Митрев денеска одржа прес конференција за новинари. Средбата со медиумите доаѓа во време кога обвинителството води истрага против него, а граѓанскиот суд треба да донесе одлука дали ќе ја прифати неговата тужба за клевета против новинарите на ИРЛ. Од институциите досега само […]

Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Османи: Формално Досега не е добиен Француски предлог како можно решение за блокадата од страна на Бугарија

  Министерот за надворешни работи, Бујар Османи истакна дека формално досега не е добиен Француски предлог како можно решение за блокадата од страна на Бугарија, затоа што прво се добиваат мислењата на земјите членки на ЕУ, напиша тој на својот ФБ профил. “Почитувани, иако веќе неколку пати беше посочено во јавноста, сепак дозволете да посочам […]

Вести Македонија Ударни вести

Северна Македонија се приклучи кон рестриктивните мерки на ЕУ кон Русија

  Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија најостро ја осудува вчерашната одлуката на официјален Кремљ, со која се овозможи воена интервенција од страна на руските воени сили врз Украина.   Со неиспровоцираните и неоправдани воени акции, Русија грубо го крши меѓународното право, повелбата на ООН и принципите и заложбите на ОБСЕ, и со […]

Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Осуда за одлуката на Русија за признавањето на Донецк и Луганск како самонаречени „Народни Републики“

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски преку својот Твитер профил ја осуди одлуката на Руската Федерација да ги признае регионите Донецк и Луганск во Украина како „Народни Републики“. Премиерот Ковачевски на социјалната мрежа напиша: „Ја осудувам одлуката на Русија за признавање на Донецк и Луганск како самонаречени „Народни Републики“. Ваквиот чин […]

Вести Свет Ударни вести

РСЕ: Германскиот канцелар Шолц на средба со Путин

  Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска ќе престојува во Москва, по вчерашната посета на Киев. Ова ќе биде прво патување на Шолц во Русија како шеф на германската влада, пренесува РСЕ. Според канцеларот, кој вчера во Киев разговараше со украинскиот претседател Володимир Зеленски, задача е да се искористат сите можности и сите формати за да […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Проглас до јавноста на 13 македонски интелектуалци: “Македонизмот е еманципаторска и обединувачка идеја”

  “Македонизмот е еманципаторска и обединувачка идеја, а нејзината реализација е фактор на мир и стабилност во регионот и во Европа. Нема разумна причина да се тврди дека македонизмот внесува неспокојство кај другите балкански народи, вклучувајќи го и блискиот и пријателски бугарски народ“, се вели во Прогласот до јавноста на 13 македонски интелектуалци.   МАКЕДОНИЗМОТ […]

Вести Македонија Став Ударни вести

За обединувањето околу нашата заедничка историја – цар Самоил erga omnes (IІI)

  Текстот е одговор на блогот „Обединување околу „историски вистини“ или околу различности? (II)“ од Огнен Вангелов и Љупчо Ристески, објавен на 28 мај, 2021 година. Доколку постојано создаваме разлики, поделби и граници, доколку потпалуваме затегнатост и непријателство, тогаш тажно ќе го практикуваме англискиот пејоративен глагол balkanize – „делам нешто на неколку мали политички единици кои заемно […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Изјавата на Закаријаш е целосно спротивна на португалскиот предлог за изнаоѓање решение

  Изјавата на државната секретарка за европски прашања на Португалија, Ана Паула Закаријаш во однос на македонскиот јазик, доколку е прецизно пренесена, и по суштина и по методологија е целосно спротивна на португалскиот предлог за изнаоѓање решение, велат од Владата за МИА. Од Владата истаккнуаа дека ваквите изјави никако не помагаат во процесот на градење […]