Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Усвоени стратегиите за спречување на насилен екстремизам и борба против тероризам 2023-2027

  Владата на 154-та седница, одржана на 16 мај, ги разгледа и усвои Национални стратегии за спречување на насилен екстремизам…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Кривична пријава против малолетник за сторено кривично дело „тероризам”

  Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам при Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал до…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Став, Ударни вести

Советот на амбасадорите ги осудува терористичките напади врз Франција и Австрија

  Советот на Амбасадорите на Република Северна Македонија најостро ги осудува неодамнештите терористичките напади и варварскиот чин на насилствата кон…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија

Денеска продолжува судењето за „Диво Насеље“, се сослушуваат заштитени сведоци

Денеска во големата сала на Врховниот суд продолжува главната расправа од судскиот процес за настаните во Диво Насеље, Кумановско, од…

Повеќе