Вести Македонија Ударни вести

Државен Архив: Нов импулс во соработката со Турција

  Во официјална посета на Државниот архив денеска беа потпретседателот на Турската агенција за соработка и координација – ТИКА, д-р Махмут Чевик и програмскиот директор на ТИКА во Скопје, Халим Омер Согут кои остварија средба со директорот на Државниот архив, д-р Емил Крстески.           Обострано беше констатирано дека се отвораат нови […]

Вести Македонија Ударни вести

МНР: 30-годишнина од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу РС Македонија и Турција

  Денес, ја прославуваме 30-годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Северна Македонија и Турција. Длабоко вкоренетите историски, културни и човечки врски на нашите народи ги прават нашите односи исклучителни. Нашите односи, базирани на цврсти основи, продолжуваат да се развиваат во сите области. Ќе ја зајакнеме нашата соработка со разбирање кое води сметка за стабилноста, […]

Вести Свет

Страшно невреме ја погоди Турција – 6 жртви и 44 повредени

  Силното невреме што вчера ја зафати Турција, однесе 6 жртви, а има и 44 повредени. Од силниот ветер и бурата летале покривите од куќите и зградите, се корнеле дрвја од силниот ветер, кој оштетил стотици автомобили во регионот на Мармара.      ТРТ објавуви дека само во Истанбул ветерот откорнал 33 покриви, 192 дрвја, […]

Вести Македонија Ударни вести

Пристигнаа 30.000 вакцини „Синовак“ донација од Турција

  Денес пристигнаа 30.000 вакцини „Синовак“ како донација од пријателска Турција, изјави министерот за здравство, Венко Филипче.     “Уште еднаш сакам да изразам голема благодарност до Република Турција и претседателот Реџеп Таип Ердоган за поддршката, но пред се, за експресната испорака на ветената количина која е многу значајна за нас. Вакцините во најкраток рок […]

Вести Свет Ударни вести

ТУРЦИЈА: Судот пресуди на 40 лица обвинети за атентат врз Ердоган

Судот во Турција донесе пресуда со која група од повеќе од 40 обвинети е прогласена за виновна за обид за атентат врз претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган и убиство на двајца полицајци, а станува збор за напад кој се случи во текот на неуспешниот обид за воен удар кој минатата година на 15 јули […]