Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Владата го утврди предлогот за пристапување кон измените на Уставот

  Владата на вчерашната 172 седница го разгледа и усвои текстот на Предлогот за пристапување кон измена со насоки за…

Read More
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Ударни вести

При промена на уставот да се примени во целост хрватската преамбула

  Почитувани, Власта многу пати досега на темата уставни измени во јавноста ги пласираше тезите за промена на уставот на…

Read More
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Ударни вести

Мицкоски: Без разлика на референдумот ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи промена на Уставот

  Христијан Мицкоски верува во успешноста на референдумот, но нагласи дека без разлика на резултатот, дури и да не успее,…

Read More
Categories: Вести, Изјави, Македонија

Мицкоски за ДВ: Најголем чувар на Уставот е дадениот збор на пратениците

  Тврдењата на Владата дека е заштитен македонскиот јазик и дека е обезбеден реципроцитет во процесот, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Став, Ударни вести

Совет на амбасадори: ЕУ да не го условува почетокот на преговори со донесување уставни промени

  По повод францускиот предлог за одблокирање на пристапниот пат на Северна Македонија кон ЕУ, Советот на амбасадори смета дека…

Read More
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Османи: Внесувањето на Бугарите во Уставот е созревање на процесот

  Министерот за надворешни работи Бујар Османи во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21, оцени дека внесувањето на Бугарите во…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Радев за „ЕУрактив“: Северна Македонија да го смени Уставот

  Република Северна Македонија треба да го смени својот Устав. Тоа би било чекор кон решавање на спорот меѓу Софија…

Read More