Вести Изјави Македонија Ударни вести

Мицкоски: Без разлика на референдумот ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи промена на Уставот

  Христијан Мицкоски верува во успешноста на референдумот, но нагласи дека без разлика на резултатот, дури и да не успее, партијата нема да поддржи промена на Уставот под овие околности. “Единствен начин да видиме дали ќе има излезност е да се одржи тој референдум, да се поддржи таа иницијатива и да видиме дали граѓаните ќе […]

Вести Изјави Македонија

Мицкоски за ДВ: Најголем чувар на Уставот е дадениот збор на пратениците

  Тврдењата на Владата дека е заштитен македонскиот јазик и дека е обезбеден реципроцитет во процесот, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во разговор за Дојче веле ги оцени како замајување на јавноста. „Од власта нека не ја замајуваат јавноста дека договориле некаков реципроцитет. Тоа е кованица која им служи како алиби – дека еве и […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Совет на амбасадори: ЕУ да не го условува почетокот на преговори со донесување уставни промени

  По повод францускиот предлог за одблокирање на пристапниот пат на Северна Македонија кон ЕУ, Советот на амбасадори смета дека членството во ЕУ нема алтернативи и е не само од стратешко значење за нашата држава туку и безбедносно прашање за целиот регион. Во оваа насока, Советот ги поздравува напорите на Претседателот Макрон и на Канцеларот […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Османи: Внесувањето на Бугарите во Уставот е созревање на процесот

  Министерот за надворешни работи Бујар Османи во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21, оцени дека внесувањето на Бугарите во Уставот е созревање на процесот и оти тоа е најдоброто решение, но дека тоа не можеме да го направиме пред почетокот на преговорите со Европската Унија. –Сметам дека тоа е најдоброто вин-вин решение за да […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Радев за „ЕУрактив“: Северна Македонија да го смени Уставот

  Република Северна Македонија треба да го смени својот Устав. Тоа би било чекор кон решавање на спорот меѓу Софија и Скопје, во интервју за угледниот „ЕУрактив“ порача бугарскиот претседател Румен Радев, кој минатиот месец го освои вториот мандат на функцијата прв човек на Бугарија. Во однос на одредени алузии дека спорот меѓу двете земји влегува во […]

Вести Македонија

Ахмети: Првo да се исполнат условите, а потоа да се разговара за избори

Пред да се разговара за избори, партиите првo треба да се согласат дека условите за избори се исполнети и дека сите партии ќе учествуваат во процесот, потенцирал лидерот на ДУИ, Али Ахмети на средбата со шефицата на мисијата на ОБСЕ во земјава, амбасадорката Нина Суомалаинен. На средбата, како што информираат од партијата, Ахмети и Суомалаинен […]