Здравје Магазин

ПРОТИВ ПРОЛЕТНА АЛЕРГИЈА

Намирници кои имаат антифинламаторно дејство, богати со антиоксиданси и пробиотици можат да му помогнат на организмот подобро да се справи со алергените кои се појавуваат на пролет. Резултатот може да биде со помалку кивање, помал сврабеж, пецкање и гушење Јогурт, кефир и јогурт од кокосово млеко. Можеби не сте знаеле дека пробиотиците освен што помагаат […]

Здравје Магазин

Безглутеинска пица со карфиол

Ако избегнувате глутен или житарици воопшто, еве еден совет како да направите пица за кое што при подготовка на тестото не ви е потребно брашно. Потребни состојки 2 ½ шољи сецкан карфиол, едно јајце 1 ¼ шоља рендана моцарела, 2 лажици рендано тврдо сирење, сол, бибер, ¼ шоља доматен сос, неколку шери домати пресечени на […]

Здравје Магазин

10 ПРАВИЛА ЗА ПРАВИЛНА ИСХРАНА

1.Разновидност Разновидноста е многу важен фактор во одржувањето идеална телесна тежина и здраво тело – не постои продукт што самостојно може да ги задоволи севкупните потреби на организмот. На организмот секојдневно му се потребни протеини, масти, белковини, витамини, минерали, антиоксиданти и влакна, а оптимално ќе функционира кога ќе ги прими сите наведени компоненти. Од тие […]