Вести Свет

ИТАЛИЈА: СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ОД 6.3 СТЕПЕНИ

Сподели:

Два часа по првиот земјотрес со магнитуда од 5,4 степени по Рихтеровата скала, централниот дел на Италија во 21.18 часот го потресе уште еден, посилен земјотрес од 6,3 степени, Епицентар е подрачјето на Перуџа.

Италијанските медиуми објавуваат фотографии од разурната црква и други градби во регионот Марке.

204756838-553b168a-c0e6-4058-8721-a70c86659e6f[1]

Terremoto centro Italia, le immagini dalle località colpite

 

Terremoto centro Italia, le immagini dalle località colpite

Terremoto centro Italia, le immagini dalle località colpite

Terremoto centro Italia, le immagini dalle località colpite

Terremoto centro Italia, le immagini dalle località colpite

Terremoto centro Italia, le immagini dalle località colpite

Terremoto centro Italia, le immagini dalle località colpite

Terremoto centro Italia, le immagini dalle località colpite

Terremoto centro Italia, le immagini dalle località colpite

Засега нема информации за загинати или повредени, но има првични информации за материјални штети, односно оштетувања на градби.

98438903409349032

Денеска имаше вкупно 12 земјотреси во Италија, од кои претходните со послаб интензитет.

Овие земјотреси се случуваат на два месеци по катастрофалниот кој го уништи градот Аматриче на 24 август годинава.

libertas.mk

Сподели: