Вести Свет

МИНХЕН: Убиени се девет лица, најмалку 16 се ранети

Сподели:

minhen-policija

Нападот во Минхен е дело на поединец, 18-годишен маж кој вчера во попладневните часови отвори оган пред еден ресторан, а потоа и во трговскиот центар Олимпија во Минхен, смета германската полиција. Убиени се девет лица, најмалку 16 се ранети, а убиецот потоа се самоубил, потврди минхенскиот раководител на полицијата Хубертус Андра.

Првично ситуацијата во баварската престолнина беше нејасна. Се претпоставуваше, врз основа на искази на сведоци, дека се работи за до три напаѓачи. Полицијата зборуваше за „акутна терористичка ситуација“ и прогласи вонредна состојба во градот поради напад. Во акција беа вкупно 2.300 полицајци, вклучувајќи ја и антитерористичката единица ГСГ9, специјалци од повеќе германски покраини, како и специјална единица од Австрија.

Јавниот живот во градот беше целосно блокиран, возовите, трамваите и звтобусите не сообраќаа, железничката станица беше евакуирана, рестораните затворени. Полицијата ги повика Минхенчани да останат во домовите и да избегнуваат јавни места. Во првите моменти беше нејасно дали се можни натамошни напади. Од повеќе места беше известено за наводно пукање, како што се покажа подоцна, сосем неточно.

Сосем се нејасни мотивите за делото. Полицијата досега нема информации дали зад него се кријат терористички мотиви. „Моментно поаѓаме од оружен напад“, изјави Хубертус Андра. Повеќе детали ќе бидат веројатно познати по претресот на станот на напаѓачот.

Животот во Минхен во меѓувреме се нормализира, а првите минувачи полагаат цвеќе на местото на крвавиот напад.

meta.mk

Сподели: