Вести Свет

САД ДЕНЕСКА ОДБЕЛЕЖУВААТ 15 ГОДИНИ ОД ТЕРОРИСТИЧКИТЕ НАПАДИ НА 11 СЕПТЕМВРИ

Сподели:

blog-feature-840x500-september-11-memorial-and-museum

Денеска се одбележува 15-годишнината од терористичките напади на Њујорк и на Вашингтон, кои се случија на 11 септември 2001 година, а во кои животот го загубија речиси 3.000 лица.

Во Соединетите Американски Држави (САД) годишнината од нападите традиционално се одбележува во Националниот мерморијалн центар, кој се наоѓа на местото на некогашниот Светски трговски центар, каде беа урнати двете „кули близначки“.

Оддавањето почит на жртвите во меморијалниот центар го вкучува читањето на имињата на загинатите во нападите, а во вечерните часови дел од небото над Њујорк ќе биде осветлено, како потсетување на урнатите кули на Светскиот трговски центар.

Нападите, кои ги изведе терористичката организација Ал каеда, почнаа со ударите на два киднапирани патничи авиони во кулите близначки во Њујорк, а потоа следеше ударот на трет авион во зградата на Пентагон во Вашингтон. На крајот беше соборен уште еден авион во сојузната држава Пенсилванија. Вкупниот биланс на жртвите беше 2.997 лица.

Службите на САД, како мозок на операцијата го посочија Халид шеик Мухамед, кој беше фатен во март 2003 година во Пакистан.

Командосите на американската армија пролетта 2001 година изведоа акција на еден имот во Пакистан, во која беше ликвидиран водачот на Ал каеда, Осама бин Ладен, обвинет како одговорен за нападите на 11 септември 2001 година.

Војната против тероризмот се уште трае, но Ал Каеда, чиј лидер Осама бин Ладен е убиен, ја заменија нејзините ограноци и Исламска држава, против кои се видат битки на Блискиот Исток, во Сирија и во Ирак, додека на мета на терористите се почесто се европските престолнини.

Најновите истражувања покажуваат дека загриженоста поради можни терористички напади на 15-годишнината пораснала во однос на 2011., кога беше одбележаната десет годишнината. Причината е поради тоа што во тој период зајакна Исламска држава, а во САД и Европа се извршени повеќе напади, вклучувајќи ги бомбардирањето на Бостонскиот маратон во 2013 година и масовните убиства во Сан Бернардино во Калифорнија. Европа изминатите години ја потресоа напади во Брисел, Париз, Ница.

– Сметаме дека денес таа борба е многу повеќе главната одговорност на претседателот и политичките лидери, отколку пред 11 септември, изјави Денијел Бајман, професор за национална безбедност на Универзитетот Џорџтаун во Вашингтон.

Сподели: