Вести Свет

Се судрија бразилски воени авиони

Сподели:

AF-1-Skyhawk-II-860x680

Два бразилски воени авиони се судрија за време на вежбите за заштита на Олимписките игри во Рио де Жанеиро.

Во соопштението на воената морнарица се наведува дека еден авион се урнал во морето, на 20 километри од Рио, а другиот успеал безбедно да слета и покрај оштетувањето.

Пилотот на авионот што се урна успеал навреме да се катапултира и не е повреден.

Во инцидентот, за кој причината засега не е позната, учествувале авиони АФ-1 „небесен сокол“, кои бразилската војска ќе ги користи за патролирање за време на Олимписките игри.

meta.mk

Сподели: