Вести Македонија Ударни вести

Пристигнаа 20.000 вакцини Астра Зенека донација од Хрватска

  Утрово во земјава пристигнаа 20.000 вакцини на „Астра Зенека“, донација од Република Хрватска. Вакцините веќе од следната недела ќе бидат дистрибуирани по вакциналните пунктови низ земјата. Ова е втора донација на вакцини „Астра Зенека“, од страна на хрватската Влада. На почетокот од месец јули донација од 10.000 вакцини, донесе министерот за надворешни и европски […]

Вести Македонија Ударни вести

Донација од Хрватска 10.000 вакцини и 20.000 вакцини во периодот што следува

  “Пријателството со соседите не препознава граници”. На денешната средба министрите Венко Филипче и Гордан Грлиќ Радман, ја испратија оваа порака до граѓаните.       Покрај пречекот на хрватскиот министер за надворешни работи на вчерашниот форум во Охрид, денеска беше организирана средба во кабинетот на министерот за здравство на Република Северна Македонија, д-р Венко […]

Вести Македонија Ударни вести

Филипче: Вакцинација со „Спутник В“ ќе почне в среда

Имунизацијата со руската вакцина „Спутник В“ која во нашата земја треба да пристигне утре, се очекува да започне в среда, рече денеска министерот за здравство д-р Венко Филипче. Тој објасни дека завршени се сите административни процедури за вакцината да биде ставена во употреба. -Од рускиот производител на вакцини ги добивме сите документи за да се […]