Вести Свет Спорт Ударни вести

Сојузниот суд на Австралија објави 106 причини за депортацијата на Ѓоковиќ

  Сојузниот суд на Австралија објави документ во кој се наведени 106 точки за конечната пресуда по што Новак Ѓоковиќ беше депориран од земјата, пренесува мета.мк. Во документот се нагласени сите контроверзни постапки на тенисерот од моментот кога го добил позитивниот тест на 16 декември, неговото соочување со царинската полиција, првата позитивна пресуда и практично целата […]

Вести Свет Ударни вести

Австралија: Нови мерки и локдаун поради појавата на делта сојот

  Австралискиот кризен штаб ќе одржи итен состанок поради ширење на делта видот на коронавирусот низ целата земја. Поради новиот епидемиски бран, австралиските власти ќе воведат „локдаун“ во Сиднеј и повторно да воведат рестриктивни мерки во другите делови на земјата. -Влегуваме во нова фаза на пандемија со ширење на заразна, делта варијанта на вирусот. Австралија […]