Спорт

Македонскиот борач Могамедгаџи Нуров остана без шанса за бронза на ЛОИ

  Последниот македонски учесник на Летните олимписки игри во Токио, борачот Магомедгаџи Нуров, беше елиминиран во четвртфиналето во категоријата до 97 килограми слободен стил од кубанскиот шампион Реинерс Салас Перез, кој на крајот славеше со 6:4. Македонскиот борач имаше одличен почеток на Олимпијадата, совладувајќи го тунискиот првак Мохамед Садуи со 5:0 во првото коло. Поразот на […]

Вести Свет Ударни вести

На ЛОИ во Токио нови 24 случаи на коронавирус

  Организаторите на Олимписките игри во Токио соопштија за 24 нови позитивни случаи на коронавирус денеска, што е најголем дневен пораст на заразени откако домаќините почнаа да објавуваат податоци на 1 јуни, пренесува МИА. Вкупниот број на позитивни случаи на ковид-19 од 1 јуни се искачи на вкупно 193, соопштија олимписките организатори. Во јапонската престолнина […]

Вести Македонија Спорт Топ теми Ударни вести

Олимписко сребро за Дејан Георгиевски на Олимпијадата во Токио

  Македонскиот таеквондист Дејан Георгиевски го освои второто место и сребрениот медал на Летните Олимписки игри во Токио. По извонредните настапи на претходните три борби, македонскиот ас го загуби големото финале од Русинот Ларин со резултат 15-9, во категоријата +80 килограми. ДејанГеоргиевски го совлада актуелниот светски првак Рафаел Јуниер Алба Кастилјо од Куба со 11:8, […]

Вести Македонија Спорт Топ теми Ударни вести

Македонскиот таеквондо мајстор Георгиевски го совлада светскиот првак во Токио

  Македонскиот таеквондо мајстор, Дејан Георгиевски се пласираше во четвртфиналето на Олимписките игри, откако во својата борба рано утровото по наше време успеа да издоминира против светскиот шампион.     Македонецот ја доби првата рунда со 5:1, иако противникот го освои првиот поен. Дејан ја зголеми предноста по втората рунда која изнесуваше седум поени (10:3). […]