Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Се одржа 19-та седница на Советот за безбедност

  “На 19-та седница на Советот за безбедност разговаравме за безбедносната состојба во државата и евро-атлантскиот регион”, изјави претседателот Пендаровски, по одржувањето на седницата.   “Надлежните претставници на институциите информираа за тековните безбедносни прашања поврзани со земјата и поширокиот регион, вклучувајќи ја руската агресија врз Украина, случувањата на Блискиот Исток и состојбата на северот во […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски: Забрана за влез во нашата земја на еден пратеник од Бугарија во Европскиот Парламент

  Главна тема на Советот на безбедност кој го повика претседателот на државата, Стево Пендаровски беа односите меѓу Македонија и Бугарија.     “Посебен фокус на седницата имавме врз најновиот развој на настаните во односите со Бугарија. Поводот не беше само немилиот настан во Охрид затоа што тоа е само мало делче од целиот мозаик. […]

Вести Македонија Ударни вести

Утре седница на Советот за безбедност – енергетската криза на дневен ред

  Утре, со почеток во 11 часот во Кабинетот на претседателот ќе се одржи 17-та седница на Советот за безбедност. На дневен ред на седницата ќе биде енергетската криза во Република Северна Македонија и мерки за нејзино надминување. На седницата, покрај членовите на Советот за безбедност, ќе присуствуваат и заменикот на претседателот на Владата задолжен […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски: Прифаќањето на францускиот предлог нема да биде ниту историски триумф, ниту историски неуспех

  Денеска во Кабинетот на претседателот се одржа 16-та седница на Советот за безбедност, на чиј дневен ред беше модифицираниот предлог на француското претседателство со ЕУ за почеток на пристапните преговори на Република Северна Македонија со Европската Унија.     “Имавме 16-та седница на Советот за безбедност. Мислам дека е најдобро да се концентрираме на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Премиерот Ковачевски присуствуваше на седницата на Советот за безбедност

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, денеска присуствуваше на седница на Советот за безбедност кај претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски. На дневен ред на седницата беше модифицираниот предлог на француското претседателство за почеток на пристапните преговори на Република Северна Македонија со Европската Унија. На седницата, покрај членовите на Советот […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Во кабинетот на претседателот Советот за безбедност ќе расправа за францускиот предлог

  Во кабинетот на претседателот Стево Пендаровски започна состанокот на Советот за безбедност, на кој ќе се разгледува модифицираниот предлог на француското претседателство со ЕУ, за почеток на пристапните преговори на Република Северна Македонија со Европската Унија. На состанокот присуствува и претседателот на Владата Димитар Ковачевски и заменикот на претседателот на Владата за европски прашања, […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски по седницата на Советот за безбедност: Состојбата во земјава е стабилна

  Во Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија денеска се одржа 14-та седница на Советот за безбедност на која се разговараше за актуелната политичка и безбедносна состојба во регионот и пошироко. “Денеска ја одржавме 14-та седница на Советот за безбедност, инаку прва во овој нов состав, со двајца нови членови од редовите на оние […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Претседателот Пендаровски свика седница на Советот за безбедност

  Претседателот Стево Пендаровски свика седница на Советот за безбедност кој ќе се одржи во неговиот кабинет точно напладне. Покрај редовните членови, ќе присуствуваат директорот на Агенцијата за национална безбедност, Виктор Димовски, директорот на Агенцијата за разузнавање, Еролд Муслиу, директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов и директорот на Дирекцијата за заштита и […]