Вести Изјави Македонија Ударни вести

Пендаровски по повод Ханука: Северна Македонија е особено горда на својата Еврејска заедница

  Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на еврејскиот празник Ханука, се одржа виртуелен настан на кој учествуваа претставници на Државата Израел и потомци на преживеани македонски Евреи од Холкаустот.     Претседателот Пендаровски упати порака со која го честита празникот на светлината, а како централен чин во одбележувањето на Ханука, традиционално беа запалени свеќите на […]

Вести Македонија Ударни вести

Првиот ден на Јом Кипур – 16 септември е неработен ден за припадниците на еврејската заедница

  Министерството за труд и социјална политика соопштува дека, согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 16 септември 2021 година (четврток), Јом Кипур, првиот ден на Јом Кипур е неработен ден за припадниците на еврејската заедница во Република Северна Македонија. Истовремено, Министерството за труд и социјална политика на […]