Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски-Гир: Пристигна поддршката од ЕУ 80 милиони евра за справување со енергетската криза

  Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, заедно со шефот на Делегацијата на ЕУ во нашата држава Дејвид Гир, на прес-конференција ја потенцираа заложбата на Европската Унија во поддршката на Северна Македонија да ги надмине предизвиците од глобалната економска и енергетска криза. Претседателката на Европската Комисија, Урсула Фон дер Лајен при посетата на нашата земја во […]

Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски од Економскиот форум: Економската и енергетска криза ја претвораме во можност

  Со официјално обраќање, премиерот Димитар Ковачевски го отвори вториот Економски форум во Скопје, во организација на Делфи Економски Форум и Грчката бизнис асоцијација во Северна Македонија.     На Форумот присуствуваа влијателни личности од земјава и регионот, меѓу кои, претставникот на ЕУ во земјава, Дејвид Гир, премиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, министри, пратеници, […]

Вести Македонија Ударни вести

Западен Балкан и ЕУ заеднички ќе се справуваат со последиците од енергетската криза

  Премиерот Димитар Ковачевски денеска учествуваше на првата панел дискусија на Самитот Западен Балкан -Европска Унија во Тирана. Оваа панел сесија беше посветена на енергетската криза и пакетот за енергетска поддршка со кој треба да се обезбеди енергетска стабилност на Западен Балкан, но и воопшто на целиот европски континент. На сесијата од страна на сите […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Ковачевски: Правиме сѐ за да обезбедиме електрична енергија по цена под берзанската

  Владата ќе направи сѐ за да обезбеди на стопанството цена на електрична енергија која ќе биде оптимална на овие услови, да биде под берзанската цена и да биде издржлива за стопанските субјекти, изјави премиерот Ковачевски по работните состаноци со бугарскиот премиер Донев и претседателот на Бугарија Радев во Софија. Премиерот Ковачевски истакна дека ова […]

Вести Македонија Ударни вести

Премиерот Ковачевски во работна посета на Софија

  Делегација предводена од премиерот Димитар Ковачевски денеска ќе престојува во еднодневна работна посета на Софија поврзана со енергетската криза. Ковачевски во Софија заминува од Белград, каде ја предводеше владината делегација на Првиот меѓународен саем за вино „Винска визија Отворен Балкан на Белградскиот саем” во рамки на Самитот на иницијативата ОБ, каде беше најавена соработка […]

Вести Свет Став Ударни вести

Енергетската криза ќе се продлабочи – Даниел Јергин

  Денешната глобална енергетска криза би можела да биде уште полоша во споредба со она што светот го доживеа во 1970-тите години. Тоа многу ќе зависи од поголемата и информирана соработка меѓу државите и лидерите во дејностите, при што креаторите на политики се оние кои правилно ги разбираат и управуваат со енергетските текови од кои […]

Вести Свет

Косово прогласи вонредна енергетска состојба

  Парламентот во Приштина прогласи вонредна состојба поради енергетската криза и на тој начин парламентот ја поддржа одлуката на владата за вонредните мерки за рестрикција во снабдувањето на струја. Вонредните мерки ќе важат најмногу 60 дена, но Собранието може да ги продолжи за уште 30. Тие вклучуваат наметнување ограничувања за снабдување со енергија на потрошувачите […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Бектеши: Владата прогласи кризна состојба во енергетскиот сектор

  Министерот за економија, Крешник Бектеши, на денешната прес-конференција изјави дека Владата донела одлука за прогласување на кризна состојба во енергетскиот сектор во траење од 30 дена, по барање на Комисија за следење на состојбите со снабдување со електрична енергија, формирана од Министерството за економија. Според него, тоа ќе значи подобрување на ликвидноста на енергетските […]